Polacy pomijają ją w warzywniaku, a jest niesamowicie cenna. Teraz jem ją non stop i nie żałuję
Biała papryka coraz częściej pojawia się na straganach. Do niedawna omijałam ją szerokim łukiem, myśląc, że nie jest tak smaczna, jak kolorowe okazy. Teraz już wiem, że byłam w błędzie i korzystam z trwającego sezonu.
Mało popularna a bardzo zdrowa
Ma podłużny kształt i jasny, lekko mleczny kolor. Zazwyczaj też nie rośnie duża, ale okazy mają mało nasion. W Polsce biała papryka uprawiana jest głównie w rejonie małopolski. Jednak mimo ogromnego zainteresowania nią na tym obszarze, w innych częściach kraju jest niemal nieznana.
Nawet widząc ją na straganach, częściej wybieramy jej kolorowe kuzynki. A szkoda, bo biała papryka pod względem smaku i walorów odżywczych wcale im nie ustępuje. Co znajdziemy w tym niewielkim warzywie, które właśnie jest w szczycie sezonie? Dowiecie się w dalszej części artykułu.
Biała papryka jest warta kupienia
Warzywo będzie dla nas cenne przede wszystkim ze względu na wysoką zawartość wzmacniającej odporność witaminy C. Znajdziemy niej również wpływającą na dobrą kondycję wzroku witaminę A oraz regulującą poziom cholesterolu i poprawiającą wygląd włosów, skóry i paznokci witaminę E.
Nie bez znaczenia będzie też obecność odpowiedzialnej za właściwe krzepnięcie krwi witaminy K oraz wspomagających tworzenie się czerwonych krwinek witamin z grupy B. Jedząc tę paprykę, dostarczymy sobie też błonnika, który pomoże w regulacji przemiany materii.
Jak podawać białą paprykę?
Białe warzywo można wykorzystać podobnie jak każdą inną odmianę. Świetnie sprawdzi się zarówno serwowana na surowo na kanapkach i w sałatkach, jak i w wersji grillowanej, pieczonej czy duszonej.
Na naszej stronie znajdziecie wiele przepisów z papryką w roli głównej. Spróbujcie koniecznie wersji z farszem — jest sycąca i prosta w przygotowaniu. Być może skusi was też leczo . Oryginalnie danie jest robione właśnie z białej papryki.
Źródło: bonavita, smaker