Smakosze.pl
Zaostrzenie zakazu handlu

Marek BAZAK/East News

Projekt zakazu sprzedaży napojów wysokoprocentowych

24 Maja 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Zakaz handlu został wprowadzony już jakiś czas temu, lecz wiele sklepów znalazło sposób na jego obchodzenie. Temu rozwiązaniu sprzeciwiają się związkowcy z NSZZ "Solidarność", którzy chcą zaostrzenia przepisów. Postulują o zakazanie sprzedaży alkoholu w w sklepach ze statusem placówkek pocztowych.

Zakaz handlu obecny jest w Polsce od 2018 roku i z roku na rok był coraz bardziej intensyfikowany, z momentem kulminacyjnym w tym roku, w którym niedziel handlowych jest tylko 7. Mimo to sklepy takie jak Żabka znalazły sposób na legalne otwarcie pomimo przepisów.

Sklepy, które posiadają status placówki pocztowej i można w nich zarówno nadawać, jak i odbierać przesyłki, mają przyzwolenie na otwarcie w niedzielę. Już niedługo taka praktyka może zostać ukrócona z powodu niezadowolenia NSZZ "Solidarność". 

Zakaz handlu będzie ostrzejszy?

Sposób na sprzedaż pomimo zakazu handlu w niedzielę jest krytykowany przez związkowców, którzy pragną stałego zakazu sprzedaży napojów alkoholowych przez placówki pocztowe. Dlatego Solidarność postawiła sklepom ultimatum. 

Jak nieoficjalnie dowiedział się portal wiadomoscihandlowe.pl, sieci takie jak Żabka musiałyby zdecydować czy chcą zachować handel w niedzielę, lecz bez możliwości sprzedaży alkoholu, czy wybierają całkowity zakaz prowadzenia działalności ostatniego dnia tygodnia.

Prohibicja w całym kraju

Wprowadzenie rozwiązania Solidarności oznaczałoby, że na terenie całego kraju nastąpiłaby praktycznie całkowita prohibicja przez jeden dzień w tygodniu. Polacy nie mogliby zakupić alkoholu poza miejscami, takimi jak stacje benzynowe. Związkowcy zaznaczają, że mają bardzo dużą determinację do nowelizacji ustawy o wychowaniu w trzeźwości. 

Na naszej stronie możesz przeczytać wiele informacji kulinarnych, które mogą przypaść tobie do gustu. Z tego artykułu dowiesz się o niedługim wprowadzeniu na rynek larw chrząszcza, jako potencjalny produkt spożywczy W tym tekście  zdradzamy, jak wyglądał w młodości Damian Kordas, jeden z najlepszych kucharzy młodego pokolenia.

Jeśli się nie uda znowelizować ustawy poprzez inicjatywę poselską czy rządową, będziemy zmuszeni powołać kolejny komitet inicjatywy ustawodawczej i przedstawimy projekt uszczelniający obecne przepisy. Ten projekt jest już gotowy. Wspierają go polscy pracodawcy - powiedział dla wiadomoscihandlowe.pl Alfred Bujara, przewodniczący sekcji handlowej "Solidarności". 

Źródło: Marek BAZAK/East News

Solidarność chce spotkania z Danielem Obajtkiem

Serwis handelextra.pl przekazał, że według Andrzeja Bujara spółka PKN Orlen ma oferować rozwiązania pocztowe dla sieci handlowych w Polsce. Bujar uważa, że umowa między Orlenem a Polomarketem, dzięki której sieć sklepów będzie mogła być otwarta w niedzielę, jest jednym z przykłądów takiej praktyki. 

Dlatego przewodniczący sekcji handlowej Solidarność chce przekonać Daniela Obajtka, który jest prezesem zarządu spółki Orlen, że taka praktyka niczemu dobremu nie służy. A co ty sądzisz o zaostrzeniu zakazu handlu w niedzielę? Daj nam znać na naszym Facebooku. 

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Adam MoskalAutor

Redaktor serwisu Smakosze. Profesjonalnie kulinariami zajmuję się ponad półtora roku, lecz gotowaniem i pisaniem o jedzeniu interesuję się już od dzieciństwa. W swoich tekstach staram się zawrzeć najważniejsze informacje, które pozwalają ugotować przepyszne potrawy nawet laikom. To w kuchni zdobywam największe doświadczenie, tworząc dania z całego świata — od indyjskiego butter chicken, po polską pieczoną kaczkę z jabłkami. Wolny czas poświęcam na pływanie kajakiem po polskich jeziorach oraz odwiedzanie kolejnych ciekawych restauracji. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Produkty

Kultowa kuchenka Ewa - niezapomniany sprzęt rodem z PRL-u

Czytaj więcej >
Figi na blacie kuchennym

Produkty

Jak wykorzystać w kuchni figi?

Czytaj więcej >
Marnowanie jedzenia

Produkty

Ratuję Jedzenie - nowa aplikacja pomoże walczyć z marnowaniem żywności

Czytaj więcej >
Gruszki

Produkty

Jak przedłużyć świeżość gruszek?

Czytaj więcej >
Figi na straganie

Produkty

Na co należy zwrócić uwagę kupując figi?

Czytaj więcej >

Produkty

Dlaczego warto włożyć liście laurowe do opakowania z mąką?

Czytaj więcej >