Przepis na kiszoną dynię
Kiszonki należą do najzdrowszych przetworów. Nie tylko w czasie przechowywania nie tracą swoich walorów, ale wręcz je zwiększają. Kisić można praktycznie wszystkie warzywa i wiele owoców. Dziś przedstawimy wam przepis na kiszoną dynię. Smakuje rewelacyjnie.
Kiszone ogórki i kapusta to już polska klasyka. Jednak kisić można większość warzyw i wszystkie smakują naprawdę dobrze. Co istotne, warzywa, które zawierają stosunkowo niedużo wody, tak jak dynia, po zakiszeniu długo pozostają przyjemnie chrupiące. Doskonale nadają się na superzdrową przekąskę, jako do sałatek i dań obiadowych.
Wszystkie kiszonki przygotowuje się na tej samej zasadzie. Pokrojone warzywo umieszcza się w słoju, zalewa solanką z dodatkiem przypraw i odstawia do zakiszenia. Na smak kiszonki mają wpływ przyprawy dodane do zalewy. Do słodkawej dyni doskonale pasują przyprawy korzenne.
Przepis na kiszoną dynię
Składniki:
-
1 kg miąższu dyni
-
ok. 1 l wody
-
1,5 łyżki soli
-
kawałek korzenia chrzanu
-
6 ząbków czosnku
-
gałązka kopru
-
laska cynamonu
-
ok. 10 goździków
-
kilka ziarenek ziela angielskiego
-
kilka ziarenek czarnego pieprzu
-
kilka łyżek zalewy z kiszonych ogórków lub kapusty
-
kilka łyżek oleju
Przygotowanie kiszonej dyni
Średniej wielkości słoiki wyparz. Na dno każdego słoika włóż kawałek chrzanu, 2 przekrojone ząbki czosnku i kawałek kopru.
Miąższ dyni pokrój w niedużą kostkę. Kawałkami dyni napełnij średniej wielkości słoiki. Od góry pozostaw 3-4 cm wolnej przestrzeni.
Wodę zagotuj z solą. Dodaj cynamon, goździki, ziele angielskie i pieprz. Gotuj 5 minut, zalewę przestudź.
Dynię w słoikach zalej przygotowaną zalewą. Do każdego słoika włóż też po trochu przypraw, wlej po 1-2 łyżki zalewy z kiszonych ogórków, na wierzch wlej łyżkę oleju.
Słoki lekko zamknij, odstaw w ciepłe miejsce. Po kilku dniach, gdy woda zmętnieje, każdy słoik odkręć, by wypuścić nadmiar gazu i ponownie zakręć. Odstaw je w chłodne miejsce.
Wskazówka: Dynia cały czas musi być przykryta zalewą, inaczej na wystających kawałkach dyni pojawi się pleśń. Dlatego warzywo trzeba ułożyć ścisło, by nie pływało swobodnie po powierzchni. Warto też do każdego słoika włożyć specjalny docisk.
Niedawno pisaliśmy też o tym, jak przygotować wyśmienitego, kiszonego kalafiora oraz kiszony czosnek .
Źródło zdjęcia: canva/ homydesign
Dziękujemy, że jesteś z nami i zapraszamy na darmową, zamkniętą grupę na Facebooku tylko dla Smakoszy
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
źródło: poradnikzdrowie, browin