Przepis na tę wiosenną zupę mam jeszcze po babci. Smakuje mi 100 razy bardziej, niż szczawiowa
Ta pełna aromatu zupa to prosta modyfikacja zwykłej jarzynowej. Jednak dzięki jednemu dodatkowi zmienia się w potrawę o bardzo wyjątkowym charakterze. Poznajcie zupę, która w moim domu bije szczawiową na głowę. 1 porcja nigdy nie wystarczy.
Zupa koperkowa
Koperek to mistrz drugiego planu wiosennych smaków. Kiedy zima odchodzi i zaczynają się ciepłe dni, kupujemy go w wielkich pękach i podajemy do warzyw w niezliczonych kombinacjach. Łączy je przeważnie jedno: zawsze koperek jest tylko przyprawą.
A gdyby tak zmienić zasady gry? W tej oszczędnej, ale sycącej zupie jarzynowej wykorzystujemy nawet, wzgardzane zazwyczaj, twarde gałązki koperku. Oczywiście smaku zupie nadają jednak miękkie listki o nie dającym się podrobić wiosennym smaku.
Jarzynowa z koperkiem
Przygotowanie takiej zupy jest niezwykle proste. By osiągnąć pełnię smaku, dobrze jest użyć wywaru mięsnego, jak w przepisie z kanału Co by zjeść, z którego zaczerpnęliśmy ilustracje. Można jednak użyć dowolnego bulionu , a nawet wywaru z kostki.
Składniki
- 1 duży pęczek koperku (albo 2 średnie)
- ¾ l bulionu drobiowego lub warzywnego (albo rosołu)
- 3-4 ziemniaki
- 2-3 marchewki
- 2 pietruszki
- 1 kawałek pora
- 80 ml śmietany
- Sól, pieprz, klarowane masło lub masło z odrobiną oleju
Koperek w roli głównej
Marchewkę kroimy w półplasterki, pietruszkę w drobną kostkę, a ziemniaki w kostkę typową do zupy, czyli 1,5-2 cm. W garnku rozgrzewamy masło klarowane . Jeśli go nie mamy – łyżkę masła wrzucamy na rozgrzany olej, dzięki czemu nie będzie się ono przypalać.
Na olej wrzucamy najpierw marchewkę i pietruszkę. Smażymy przez chwilę, by składniki zaczęły się robić miękkie . W międzyczasie kroimy w kostkę ziemniaki. Dodajemy je do garnka i zalewamy bulionem. Dodajemy nieco wody, by rozrzedzić zupę i gotujemy.
Duży pęczek koperku związujemy sznurkiem wędzarniczym i odkrawamy grubą część łodyg. Związane, wkładamy je do zupy, razem z kawałkiem pora. Przyprawiamy do smaku solą i pieprzem. Gotujemy do miękkości ziemniaków .
W międzyczasie szatkujemy pozostałą część koperku. Kiedy ziemniaki będą miękkie, chochlą zupy zalewamy w miseczce śmietanę. Mieszamy na jednolitą masę i tak zahartowaną śmietanę dodajemy do zupy.
Wyławiamy z niej łodygi kopru i pora. Dodajemy za to posiekany koperek, dokładnie mieszamy i gotujemy jeszcze przez dwie minuty . Zupę podajemy posypaną świeżym koperkiem.
Wypróbuj też przepis na podkręcone w smaku leniwe kluski i sposób na przechowywanie masła, by było miękkie .