Przepis na ten obiad dostałem od przyjaciółki z Wisły. Góralska zapiekanka jest już hitem w moim domu
Prosta zapiekanka z ziemniaków przywędrowała do mojego domu z wyprawy w góry. Koleżanka pokazała mi jak prosto i sprawnie można przygotować sycący obiad dla całej rodziny. Od tamtej pory robię go bardzo często.
Żebroczka jest tania i pyszna
Danie po raz pierwszy zobaczyłam u znajomej z Wisły, która w ten sposób zużywała resztki mięs i wędlin. Oryginalnie do żebroczki używa się boczku, ale testowałam też roślinne opcje i było równie pysznie.
Składniki:
- 2 kg ziemniaków
- 500 ml mleka krowiego lub roślinnego
- 200 g kaszy jęczmiennej
- 300 g boczku lub resztek wędlin
- 1 duża cebula
- 2 ząbki czosnku
- 1 łyżka majeranku
- sól i pieprz w ilości do smaku
Lista składników nie jest długa. Wykonanie też nie sprawi wam większych problemów. Instrukcje wraz ze wskazówkami znajdziecie w dalszej części artykułu.
Jak zrobić żebroczkę? Proste danie smakuje doskonale
Zaczynam od ugotowania kaszy jęczmiennej tak, by była sypka. Ziemniaki przygotowujemy jak na placki, czyli ścieramy na tarce o niewielkich oczkach. Pulpę odciskamy z uwolnionej wody i dodajemy mleko.
Boczek kroimy w kostkę i wytapiamy z niego tłuszcz. Przenosimy na talerz, a na patelni szklimy posiekaną cebulę. Oba dodatki wrzucamy do masy z ziemniaków.
Dodajemy także chłodną kaszę, czosnek roztarty z niewielką ilością soli oraz majeranek. Mieszamy i przenosimy do formy. Zapiekankę z ziemniaków pieczemy do 2 godzin w temperaturze 150 stopni Celsjusza.
Wskazówka: jeśli używanie wędlin lub zamienników mięsa do smażenia przyda się olej rzepakowy. Wyroby te mają mniej tłuszczu niż boczek. Mleko z powodzeniem zastąpić można napojem sojowym.
Jak podawać zapiekankę z ziemniaków?
Danie jest sycące i dość ciężkie dlatego na talerzu powinna znaleźć się prosta i soczysta surówka. Sprawdzi się w zasadzie każda, która nie jest zbyt słodka lub zalana dużą ilością majonezu.
Na naszej stronie znajdziecie kilak ciekawych propozycji takiego towarzystwa dla żebroczki. Spróbujcie kolorowego colesława z czerwonej kapusty albo surówki z dwóch rodzajów ogórka z wyrazistymi dodatkami.