Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Kuchnia Smakoszy > Rewolucja w Biedronce staje się faktem. Klienci na tę zmianę czekali od wielu lat
Przemysław Bociąga
Przemysław Bociąga 30.12.2023 14:26

Rewolucja w Biedronce staje się faktem. Klienci na tę zmianę czekali od wielu lat

Sklep biedronka
Borys Kozielski / CC-by-SA / Commons

Przywykliśmy już, że przedsionki naszych sklepów meblowane sa różnego rodzaju urządzeniami samoobsługowymi, jak bankomaty i skrzynki odbiorcze paczek. Do tego asortymentu dojdzie wkrótce kolejny rodzaj. Biedronka już rozpoczęła testy.

Nowe automaty w Biedronce

Sieć dyskontów należąca do portugalskiej firmy Jeronimo Martins przygotowuje się na zmiany w prawie, które w życie wejdą z początkiem 2025 roku. Polskie prawo dostosowuje się do nowych regulacji Unii Europejskiej dotyczących ekologii.

Do największych zagrożeń cywilizacyjnych dla środowiska naturalnego należą bowiem różnego rodzaju jednorazówki, w tym opakowania. Fakt, że tak dużo ich zużywamy, a tak mało przeznaczamy do odzysku, przyczynia się do zaśmiecania naszego świata. Wyspa wielkości Francji złożona ze śmieci unoszących się na oceanie zapewne też w większości składa się z mniejszych i większych opakowań.

Puste plastikowe butelki

Youtuber nie zostawił suchej nitki na cateringu Gessler. Takiej reakcji gwiazdy nie spodziewał się nikt

Biedronka testuje automaty kaucyjne

Jednym ze sposobów na walkę z tym problemem jest wprowadzenie systemu kaucyjnego na butelki, w których kupujemy napoje. Zgodnie z przepisami, które wejdą w życie za rok, kupując produkty płynne w butelkach szklanych i plastikowych oraz w puszkach, będziemy w kasie zostawiać 50 groszy kaucji.

Dla sklepów problemem jest jednak skup tych opakowań tak, by nie ponosiły one nadmiernych kosztów obsługi systemu. Biedronka testuje więc już teraz automaty pozwalające na zwrot produktów.

Butelkomaty w dyskontach

Takie automaty od lat z powodzeniem działają w różnych europejskich krajach. Potrafią być też całkiem inteligentne, jeśli chodzi o rozpoznawanie, który produkt umieszczony w otworze nadaje się do skupu, a który nie. Ich zaletą jest to, że wypłacają gotówkę od razu i bez pytania. 

W tej chwili system kaucyjny działa w Polsce w postaci namiastki – kaucji za butelki piwa niektórych producentów. Problemem jest jednak zawsze zanoszenie butelek z powrotem do sklepu, który oczekuje od nas również dowodu zakupu produktów w tym właśnie sklepie.

Biedronka już teraz przygotowuje się na rozszerzenie tego systemu, które ma nastąpić na początku 2025 roku. Pierwsze butelkomaty stoją już pod wybranymi sklepami i w ciągu najbliższego roku zapewne będzie ich przybywać.

Automat do recyklingu