Rzadko kiedy podaję ziemniaki do obiadu. Wolę sięgać po zupełnie inne warzywo
Purée z selera jest o niebo lepsze od ziemniaczanego. Odkryłam je już jakiś czas temu i od tamtej pory nie wracam do klasyki. Delikatniejszy i bardziej bogaty smak bulwy selera pasuje do wielu obiadowych klasyków.
Przepis na wyśmienite purée z selera
Lżej strawny, delikatniejszy w smaku i nieco bardziej wyrafinowany selerowy dodatek do obiadu z pewnością zachwyci każdego amatora kulinarnych urozmaiceń. Przygotowuje się go równie prosto co propozycję z ziemniaków, a może nawet łatwiej, bo seler nie zawiera zbyt wiele wody. Polecam spróbować i przekonać się jak przyjemnie smak układa się na języku.
Składniki:
- 500 g selera
- 375 ml mleka lub napoju sojowego bez cukru
- 30 g masła lub margaryny
- pół łyżeczki soku z cytryny
- solidna szczypta białego pieprzu
- pół łyżeczki soli
Jak przygotować purée z selera? Przepis jest bardzo prosty
Zaczynam od dokładnego oczyszczenia warzyw przy pomocy szczoteczki. Skórkę odcinam, zachowując ją do warzywnych bulionów (mrożę resztki w woreczku strunowym).
Selera kroję na mniejsze kawałki, mniej więcej równiej wielkości i wrzucam do podgrzanego mleka lub roślinnego napoju z wodą. Płynu powinno być tyle, by warzywo było całkowicie przykryte. Trzeba go też posolić.
Gdy już seler zmięknie, odcedzam go, a następnie przenosimy go do pojemnika blendera. Dodaję wybrany tłuszcz i sok z cytryny. Rozdrabniam na gładką masę i doprawiam pieprzem.
Do czego pasuje purée z selera?
Warzywny rarytas świetnie paruje się z kotletami zawierającymi czosnek lub inne warzywa korzeniowe. Będzie smaczne także w towarzystwie dowolnych mięs w panierce, grillowanych kawałków czy steków.
Na naszej stronie znajdziecie więcej przepisów z udziałem selera. Spróbujcie koniecznie doskonałej surówki z rodzynkami . Być może skusi was też elegancka pieczeń przygotowana z tego warzywa — zachwyci nawet wybrednych smakoszy.