Smakosze.pl Przepisy Ścieram marchew i mieszam ją z prostymi dodatkami. O przepis na moje ciasteczka zabiega nawet teściowa
fot. youtube.com/@RadioBiałystok

Ścieram marchew i mieszam ją z prostymi dodatkami. O przepis na moje ciasteczka zabiega nawet teściowa

15 stycznia 2024

Tradycyjne twarde ciastka o lekko słodkim smaku przygotowywane były na Kurpiach od setek lat. Nazywane tam fafernuchami, korzystały z naturalnej słodyczy warzyw. W tym przepisie główną rolę odgrywa marchewka. Zapomnij klasycznym o cieście marchewkowym, zamiast niego wypróbuj te zaskakujące kąski.

Fafernuchy – cóż to

Najbardziej znane ciastka w Polsce to zapewne pierniki. Zwane tak od słowa „pierny”, czyli pieprzny, mają być pikantne i twarde. Fafernuchy to ich mniej znani kuzyni. Ta dziwna nazwa także pochodzi od słowa pieprz w jego niemieckiej postaci Pfeffer , do której dodano Nusse – orzechy.

Kurpie nie należały do najzamożniejszych regionów Polski. Puszcze Zielona i Biała były miejscem produkcji owoców lasu , a nie rolnictwa. Stąd tradycyjna postać ciastek wykorzystujących orzechy i miód, a także – jako źródło słodyczy – pastewne buraki. W naszym przepisie podobną funkcję pełni marchewka.

marchew.jpg
Canva / mali maeder z Pexels
Przestałem kupować mozzarellę w sklepie. Robię ją w domu, z paru składników

Fafernuchy – składniki

Ciekawym przepisem jest ten zaprezentowany przez Elżbietę Pardo z Kruszy koło Turośli. Radio Białystok opublikowało go na swoim kanale na Youtube. To z wykonania p. Elżbiety pochodzą zdjęcia w tym tekście. Proponuje ona użycie mniejszej ilości cukru. Ciastka mogą dzięki temu smakować w sposób zbliżony do tradycyjnych.

Składniki

  • 1 kg mąki żytniej
  • 1 kg marchewki
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • Dwie garście posiekanych orzechów włoskich
  • Sól, pieprz ziołowy
  • 2 szklanki cukru

Ciastka marchewkowe – przygotowanie

Marchew obieramy, gotujemy do miękkości i ścieramy na tarce . Dodajemy do mąki żytniej, umieszczamy w misce pozostałe składniki i wyrabiamy na jednolitą masę. Ciasto będzie dość suche i o wyraźnej, grubej strukturze .

Na stolnicę wysypujemy mąkę żytnią, żeby ciasto się nie kleiło . Formujemy z niego wałek o średnicy ok. 3 cm. Kroimy go na kawałki w kształcie dużych kopytek .

Surowe ciastka umieszczamy na blasze nasmarowanej tłuszczem. Blachę wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 160 stopni. Fafernuchy pieczemy przez 20-25 minut . Takie ciastka marchewkowe dobrze się przechowują i smakują nawet kiedy są twarde – podobnie jak pierniki.

Polecamy też przepis na szybkie placki ziemniaczane i tradycyjne PRL-owskie zapiekanki .

Fafernuchy
fot. youtube.com/@RadioBiałystok
Rodzina ciagle prosi mnie o to ciasto. To najlepszy sernik, jaki w życiu jadłam
Zdrowsze jest jajko na miękko czy na twardo? Mało kto wybierze dobrze
Obserwuj nas w
autor
Przemysław Bociąga

Redaktor portalu Smakosze.pl. Z zawodu dziennikarz, prywatnie miłośnik kuchni i 
kuchennych historii. Pisze i mówi – nie tylko o jedzeniu – w wielu serwisach internetowych 
i drukowanych magazynach. Wszystkożerca.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: jakub.kossakowski@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy