Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Zdrowsze jest jajko na miękko czy na twardo? Mało kto wybierze dobrze
Przemysław Bociąga
Przemysław Bociąga 14.01.2024 18:12

Zdrowsze jest jajko na miękko czy na twardo? Mało kto wybierze dobrze

jajka na twardo i na miękko
Canva

Doskonale wiadomo, że jajka jedzone z umiarem to ważny składnik naszej diety. W jakiej jednak postaci powinniśmy je jeść? Czy któryś wariant jest lepszy dla zdrowia? Sprawdzamy.

Jajka w każdej postaci

Niepozorne kurze jajko jest nieodłącznym składnikiem kuchni całego świata. Pomijając już to, jak często jest nieodzowne w skomplikowanych przepisach, jest też samo w sobie produktem, po który sięgamy niezwykle chętnie.

Nic zresztą dziwnego. Lepka masa w dwóch kolorach zamknięta w wapiennej skorupce okazuje się jednym z najbardziej elastycznych składników kulinarnych świata. Samo jajko jadamy w postaci jajecznicy, jajka na twardo, na miękko, w koszulce, smażonego, a nierzadko także na surowo. Czy któraś z tych postaci jest zdrowsza?

jajka na miękko

Pani Kasia oburzona po zakupach w Biedronce. Zrobiła fotkę, wytknęła sieci jedną rzecz

Co zawiera jajko

Pytanie to jest o tyle zasadne, że jajka mają niezwykle dużo składników, które chcielibyśmy ocalić przygotowując potrawę. Jest jednym z najlepszych źródeł, nomen omen, białka o wysokiej przyswajalności. Znajdują się w nim niemal wszystkie witaminy, wiele ważnych mikroelementów i nienasycone kwasy tłuszczowe omega.

Niektóre z tych składników są jednak wrażliwe na wysoką temperaturę. Dlatego należy dość ostrożnie podchodzić do nadmiernej obróbki termicznej jajek. Kilka minut terapii gorącem sprawi, że jajko straci swoje właściwości.

Ile gotować jajka

To oznacza, że jajko na twardo ścięte tak mocno, jak się tylko da, nie jest najlepszym wyborem na śniadaniową ucztę. Każdy ma oczywiście swoje praktyki, ale przeważnie gotujemy jajka do ścięcia przez 7-8 minut (a niektórzy znacznie dłużej). Tymczasem 7 minut uważane jest za granicę, powyżej której jajko zaczyna pod wpływem gorąca gwałtownie wytracać składniki odżywcze.

Dlatego też spośród gotowanych jajek warto wybierać te, które mają jeszcze płynne żółtko. Jajka na miękko są znacznie lepsze niż te na twardo, podobnie jajka w koszulkach z płynnym żółtkiem.

Jeśli wolimy jajka w wersji smażonej, postawmy więc na niezbyt ścięte jajko sadzone, a jeśli jajecznicę – to raczej płynną niż ściętą na omlet.

jajka sadzone

Tagi: Jajka Kuchnia