Siekam kapustę i łączę z tymi dodatkami. W chwilę mam obiad na cały weekend
Ten doskonały szybki przepis na obiad pozwala ugotować całkowicie wegetariańską, doskonale zbilansowaną potrawę. Dieta bezmięsna często wiąże się z wyzwaniem, czym zastąpić niezbędne nam białko. Ten przepis jest na nie pyszną odpowiedzią.
Placki z soczewicy i kapusty
Warzywa strączkowe, jak wszelkiego rodzaju groch, fasola czy soczewica , to bardzo dobre źródło jarskiego białka. Jeśli dodamy do tego dodatkowo warzywa korzeniowe, bilans składników odżywczych jeszcze się poprawia. Ukoronowaniem tego dania jest kapusta – doskonały naturalny antybiotyk, a przy tym produkt niezwykle niskokaloryczny. Sprawia ona, że placki te są dość lekkie, nawet mimo że są smażone .
Szybkie przepisy na placki, takie jak ten, mogą być doskonałym ratunkiem, kiedy potrzebujemy przyrządzić pożywny obiad na szybko . Przepis ten ma jeszcze jedną zaletę – jest niezwykle tani w przygotowaniu. Jego bazą są przecież łatwe do kupienia i niezbyt obciążające dla portfela warzywa.
Obiad z kapusty
Ilustracje do tego przepisu zaczerpnęliśmy z kanału Kochen Familie Cool. Autorzy proponują tam serwowanie placków z dipem z połowy marchewki, dwóch garści orzechów nerkowca, soku z cytryny i przyprawy curry. To dobre towarzystwo dla takich placków, jednak doskonale sprawdzą się także ze śmietaną lub jej odchudzonym bratem bliźniakiem – jogurtem naturalnym.
Składniki
- ¼ kg soczewicy
- ½ główki kapusty
- 1 szklanka orzechów (np. nerkowca)
- 1 średnia marchewka
- 1 pęczek koperku
- 1 pęczek dymki
- 1 duży ząbek czosnku
- Sól, pieprz
Smażymy placki kapuściane na obiad
W osobnych miskach namaczamy orzechy nerkowca i soczewicę – zalewamy je wodą tak, by była całkowicie przykryta i pozostawiamy na ok. 2 godziny. Kapustę siekamy, wykroiwszy głąb, i zalewamy wrzątkiem i pozostawiamy pod przykryciem na ok. 30 minut.
Soczewicę i orzechy cedzimy i mielimy w blenderze na jednolitą masę. Dodajemy odcedzoną kapustę i marchewkę startą na tarce o grubych okach. Całość mieszamy z posiekanym koperkiem i cebulą, dodajemy przeciśnięty przez praskę czosnek i przyprawiamy solą i pieprzem.
Z tak powstałej masy formujemy placuszki. Można je usmażyć na rozgrzanej oliwie , aż będą złociste z obu stron. Można też je upiec . W takim wypadku układamy placki na papierze do pieczenia spryskanym oliwą. Formujemy placuszki i dobrze je ugniatamy, smarujemy z wierzchu oliwą i wstawiamy do piekarnika. Pieczemy w temperaturze 180 stopni przez ok. 40 minut.
Wypróbuj też przepisy na doskonałe bułki śniadaniowe w amerykańskim stylu i pieczoną szynkę świąteczną według Tomasza Strzelczyka .