Ta sałatka bije na głowę nawet jarzynową. W tym roku podam ją na Wielkanoc
Ta niezwykle prosta w przygotowaniu sałatka jest świetnym zamiennikiem dla tradycyjnej jarzynowej. Opiera się na dobrze nam znanym połączeniu smaków, a jej efekt jest niezwykle pyszny. Warto przełamać rutynę świątecznych sałatek i zaproponować taką mieszankę warzyw.
Sałatka z selerem
Sałatka opiera się o kontrast dwóch smaków: lekko pikantnego i słonawego konserwowego selera i słodko-kwaśnego jabłka. Jej szybka wersja to połączenie kilku składników, w tym selera ze słoika. Można jednak zrobić własnego konserwowego selera, który, być może, okaże się smaczniejszy niż kupny.
Selera należy pokroić julienne, czyli w cienkie plasterki, a następnie w poprzek w drobne słupki. Następnie zalewamy go szklanką wody z miarką octu jabłkowego lub soku z cytryny, łyżeczką cukru i łyżeczką soli i gotujemy przez 4-5 minut. Po wystudzeniu można odcedzić selera i użyć w sałatce.
Robisz tak z makaronem po ugotowaniu? To poważny błąd, przez niego będzie do niczego Sprzedaj 1 kryształ i zarób 8 400 zł. Przedmioty z PRL są warte fortunęSałatka warzywna
Ilustracje do tego przepisu zaczerpnęliśmy z kanału Gotuj z Karolem. Zachęcamy do odchudzenia przepisu o majonez – często w jego roli doskonale sprawdza się jogurt grecki. W wersji Karola sos zawiera dwie łyżki majonezu na łyżkę jogurtu.
Składniki
- 4 jajka
- 180 g selera konserwowego, najlepiej domowego, na occie jabłkowym
- 1 twarde jabłko, np. szampion czy szara reneta
- 150 g kukurydzy z puszki
- 3 łyżki jogurtu naturalnego (część można zamienić na majonez)
- 2 łyżeczki słodkiego chrzanu
- Pieprz, sól
Mieszamy sałatkę z selerem
Jajka gotujemy na twardo i umieszczamy w misce. Seler konserwowy odcedzamy i wyciskamy na sitku. Selera ze słoika należy dodatkowo posiekać, domową konserwę trzeba ocenić pod tym względem samemu. Warzywo przekładamy do miski razem z jajkami. Dodajemy odcedzoną kukurydzę. Jabłko okrawamy z gniazd nasiennych i kroimy w drobną kostkę bez obierania.
W osobnej miseczce łączymy składniki na sos: jogurt, ew. majonez i chrzan. Doprawiamy solą i pieprzem do smaku. Dobrze jest zbalansować smak sosu odrobiną soku z cytryny.
Sos mieszamy na jednolitą masę, przekładamy do salaterki ze składnikami i mieszamy wszystko razem. Salaterkę odstawiamy do lodówki na godzinę, żeby smaki się połączyły.
Wypróbuj też przepisy na pieczonego pstrąga i odchudzającą zupę kapuścianą.