Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Robisz tak z makaronem po ugotowaniu? To poważny błąd, przez niego będzie do niczego
Maciej Jurczyk
Maciej Jurczyk 16.03.2024 11:36

Robisz tak z makaronem po ugotowaniu? To poważny błąd, przez niego będzie do niczego

płukanie makaronu
Fot. Canva/pixelshot

Sprawdź, czy na pewno dobrze gotujesz makaron. Jeden błąd jest bardzo popularny i może zepsuć całe danie. Poznaj zasady gotowania makaronu i ciesz się jego smakiem. Są banalnie proste i warto o nich pamiętać. 

Makaron jest dobry na wszystko

Nie znam osoby, która nie lubi makaronu. Z nim zawsze wychodzą znakomite dania. W dodatku jest jednym z najbardziej uniwersalnych składników. Wykorzystasz go nie tylko jako podstawę dań głównych, ale też świetnie sprawi się w zupach, a nawet w sałatkach. 

Aby smakował wszystkim i pasował do wspomnianych dań, musi być odpowiednio ugotowany. Wydawałoby się, że makaronu nie da się zepsuć. Należy jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Za chwilę pokażę ci, na co zwrócić uwagę. 

makarony .jpg
Fot. Canva/Langan
Zawijam mięso w boczek i zapiekam. To najlepsze roladki na niedzielny obiad

Nigdy tego nie rób

Bardzo częstą praktyką jest, przelewanie makaronu wodą zaraz po ugotowaniu. To błąd, który sprawia, że makaron straci swój wyjątkowy smak. Już ci tłumaczę dlaczego. 

Makarony zawierają skrobię. To właśnie dzięki niej makaron jest bardziej kremowy i łatwiej sos oblepia jego powierzchnię. Makaron można wypłukać po ugotowaniu tylko wtedy, kiedy ma być składnikiem sałatki. W takiej sytuacji zawartość skrobi jest zbędna. 

Nie zapomnij o tym

Wielu z nas twierdzi, że do gotującej się wody na makaron należy dodać odrobinę oleju. Taki zabieg ma zapobiec sklejeniu się makaronu. Rzeczywistość jest jednak zupełnie inna. Olej w wodzie jest zbędny. Kiedyś się tak robiło ze względu na niską jakość makaronu, a nawet i to nie jest w pełni zapobiec sklejeniu się makaronu. 

Pamiętaj także o odpowiedniej ilości wody i wielkości garnka. Przyjmuję się, że na każde 100 gram makaronu, potrzeba 1 litra wody. Ilość makaronu wskaże ci także jakiej wielkości powinno być naczynie do gotowania.

Nie zapomnij również o soli. Pierwsza zasada dotycząca soli jest taka, że musi się ona znaleźć w garnku przed makaronem. Druga mówi o tym, aby zadbać o idealne proporcje. Przesolony makaron smakuje okropnie, dlatego na każde 100 gram makaronu wsyp od 7 do 10 gramów soli. Zastosuj powyższe zasady, a makaron z każdym gotowaniem będzie wyśmienity. Sprawdź, 

gotowanie makraonu .jpg
Fot. Canva/Tonkovic