Składniki układam warstwami na blaszce i wstawiam do piekarnika. Banalny przepis na ciasto śliwkowe
Śliwkami i jabłkami żegnamy sezon na polskie owoce prosto z drzew i krzewów. Aby uświetnić to pożegnanie, proponujemy proste ciasto śliwkowe. Nazywamy je sypanym i to słowo dobrze podkreśla prostotę tego przepisu.
Sypany śliwkowiec
Bez miksera i czasochłonnych technik, ale jednocześnie bez gotowców – taki jest sypany śliwkowiec . Ciasto z dowolnych gatunków ciemnej śliwki, ale najlepiej polskiej węgierki, można przygotować szybko i naprawdę łatwo. Dlatego dobrze jest chwytać resztki owocowego sezonu właśnie z takim przepisem.
Słowo „sypany” nawiązuje do sposobu przygotowania. Układamy tu warstwami suche składniki . Ta niezwykła technika sprawia, że potrawa sama komponuje się w procesie pieczenia. Całość zatopiona jest w maślanej polewie.
Proste ciasto śliwkowe
Nie trzeba pewnie dodawać, że w miejsce śliwek można użyć wielu innych owoców . Słodko-kwaśne śliwki o odpowiedniej wilgotności świetnie nadają się jednak do przygotowania podobnego wypieku . Zastąpić je można jabłkami, a po sezonie – także brzoskwiniami. Niektórzy używają do takiego ciasta także malin.
Składniki
- 1 kg śliwek węgierek
- 1,5 szklanki mąki
- 1,5 szklanki kaszy manny
- 1 szklanka cukru
- 1 torebka cukru waniliowego
- 1 łyżeczka cynamonu
- 200 g masła
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
Warstwowe ciasto owocowe
Masło do użycia w przepisie musi być lodowate , a najlepiej wcześniej zamrożone. Formę do pieczenia wykładamy papierem. Śliwki myjemy, przekrawamy na połówki i wyjmujemy pestki.
Suche składniki mieszanki przekładamy do miski. Dokładnie mieszamy je na jednolity proszek. Dzielimy go na trzy części.
Pierwszą warstwę mieszanki wysypujemy na dno formy wyłożonej papierem. Przykrywamy połową przekrojonych śliwek . Na nie wysypujemy drugą warstwę mieszanki.
Teraz kolejna warstwa śliwek i reszta proszku na ciasto . Masło ścieramy na tarce o grubych okach i rozkładamy równomiernie na powierzchni ciasta. Formę wstawiamy na co najmniej 50 minut do piekarnika nagrzanego do 180 stopni. Ciasto pieczemy, aż będzie złociste.
Wypróbuj też przepisy na krupnik z nietypowym składnikiem i PRL-owską awanturkę .