Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Wlewam do placków ziemniaczanych, nie piją tłuszczu. Wystarczy 1 łyżka
Przemysław Bociąga
Przemysław Bociąga 20.09.2024 22:00

Wlewam do placków ziemniaczanych, nie piją tłuszczu. Wystarczy 1 łyżka

Smażenie placków ziemniaczanych
Fot. Shutterstock/Ric Jacyno

Oto tradycyjne sposoby na odchudzenie placków ziemniaczanych. Robimy wiele, by pozbyć się z nich nadmiaru tłuszczu. Modyfikując typową recepturę, jak się okazuje, można zrobić jeszcze więcej.

Placki ziemniaczane są zbyt tłuste?

Na problem nadmiaru tłuszczu w plackach ziemniaczanych można poradzić sobie na kilka sposobów. Najlepiej stosować je wszystkie łącznie. O to, by placki nie ociekały tłuszczem, możemy zadbać dosłownie na każdym etapie ich przygotowywania.

A zatem: już przy zakupie ziemniaków. Wybieramy odmiany mączyste, o niższej zawartości wody. Dzięki temu masa ziemniaczana będzie bardziej zwarta, a tłuszcz z patelni nie będzie tak łatwo penetrował ciasta.

placki na talerzu

Pakuję gruszki do słoików i wlewam tę zalewę. Zimą mi za to dziękują

Masa na placki ziemniaczane

Po starciu ziemniaków na placki, niezależnie, jak bardzo mączystych odmian używamy, kartofle przeciskamy dokładnie, by pozbyć się nadmiaru wody. Tutaj jednak wchodzi w grę rzadko spotykana modyfikacja. Do ciasta na placki dodajemy mianowicie łyżkę spirytusu lub octu. Metoda ta, dobrze znana osobom smażącym domowe pączki, sprawdza się nie tylko w wypadku tych przysmaków.

Dzięki zawartości alkoholu lub kwasu octowego, masa ziemniaczana „odstrasza” tłuszcz, w którym jest smażona. Mniej z niego dostaje się do środka, a więcej można odsączyć jeszcze przed podaniem przekąski. Pamiętajmy więc, by placki wyciągać zawsze z patelni na talerz wyłożony ręcznikiem papierowym. Dopiero z niego zdejmujemy placki przed podaniem na stół.

Dlaczego placki piją tłuszcz

Jest jeszcze jeden obowiązkowy punkt kontrolny smażenia placków. Chodzi o odpowiednią temperaturę tłuszczu. Placki kładziemy tylko na dobrze rozgrzanym oleju. Dzięki temu od razu zetną się z wierzchu, a tłuszcz nie będzie przenikał do środka.

Aby sprawdzić, czy tłuszcz jest gotowy do smażenia, kładziemy na patelni np. kawałek ziemniaka. Dopiero kiedy zacznie on skwierczeć, temperatura na patelni jest właściwa. Używajmy tylko tłuszczów dobrych do smażenia – rzepakowego, smalcu czy masła klarowanego. Dzięki temu łatwiej uzyskamy wyższą temperaturę, a placki nie będą się przypalać.

Wypróbuj też przepisy na budyniowiec z jabłkami i smarowidło do kanapek.

smażenie placków