Krupnik gotuję według przepisu babci. Nietypowy dodatek cudownie wzmacnia smak i aromat zupy
Nie masz pomysłu, jaką zupę ugotować na obiad? Poznaj przepis na tradycyjny krupnik, który zachwyci każdego. Jeden nietypowy składnik nada zupie wyjątkowego i nieznanego wcześniej smaku. Dowiedz się, o jaki produkt chodzi i zobacz, jak przyrządzić tę znakomitą zupę.
Krupnik doskonały na obiad
Nasza narodowa kuchnia bogata jest w zupy. Jedną z ulubionych jest krupnik, który pewnie nie raz przygotowywałaś na obiad. Wydawałoby się, że w tym daniu niewiele można zmienić, ale przepis, który umieściliśmy w dalszej części artykułu, gwarantuje zupełnie nowy smak krupniku.
Zupę należy ugotować na odpowiednim mięsie, a przede wszystkim dodać jeden składnik, na który właśnie trwa sezon. Czytaj dalej, a poznasz dokładną instrukcję przygotowania oraz niezbędne produkty.
Wlej do mięsa zaraz po przesmażeniu. Wieprzowina w gulaszu będzie idealnie miękkaKrupnik z nietypowym składnikiem
Tradycyjny krupnik jest smaczny i sycący dzięki składnikom. Wiele zależy przede wszystkim od mięsa, na którym go ugotujesz. Warto użyć kilka rodzajów mięs. Najlepiej gdyby były to wędzone żeberka, boczek oraz udka z kurczaka. Oprócz nich warto dodać także grzyby, które pogłębią smak wywaru. To właśnie ten składnik jest kluczowy, dlatego dodaj go do zupy, a już nigdy go nie pominiesz. Wszystkie potrzebne składniki wraz z proporcjami, poznasz, sprawdzając poniższą listę.
Składniki:
- 500 g wędzonych żeberek wieprzowych
- 80 g boczku
- 100 g mięsa z udek z kurczaka
- 1 marchew
- kawałek pora
- ¼ selera
- 1 pietruszka
- 1 cebula
- 3 ziemniaki
- 3 l wody
- 3 liście laurowe
- kilka ziaren ziela angielskiego
- mała garść suszonych grzybów
- 180 g kaszy
- 1 pęczek natki pietruszki
- pieprz
- sól
Przepis na tradycyjny krupnik
Na rozgrzanej i suchej patelni podsmaż pokrojony w kostkę boczek oraz mięso z kurczaka. Żeberka umyj i pokrój na kawałki. Następnie przełóż je do garnka i zalej wodą. Gotuj je pod przykryciem przez 20 minut. Po tym czasie dodaj poduszone mięso oraz boczek.
Warzywa obierz i dokładnie umyj. Pokrój je w drobną kostkę i umieść w garnku. Cebulę podsmaż na patelni na tłuszczu z boczku i dodaj ja do zupy. Całość przypraw pieprzem, solą, zielem angielskim oraz liśćmi laurowymi. Wsyp suszone grzyby i wymieszaj składniki.
Po kolejnych 20 minutach, gdy zupa przybierze złotą barwę, wsyp kaszę oraz pokrojone w kostkę ziemniaki. Zupę gotuj na małym ogniu przez 30 minut i gotowe. Podawaj ją z posiekaną natką pietruszki, a będzie smakowała wybornie.