Taką sałatkę w tym roku podam na Boże Narodzenie. Jest lepsza niż tradycyjna jarzynowa
Sałatka jarzynowa to obowiązkowy składnik wigilijnegoi i świątecznego stołu. Można jednak zrobić ją w odrobinę mniej tradycyjny, a przy tym bardziej spekatakularny sposób. Ten przepis pokazuje jak.
Sałatka jarzynowa trochę inaczej
Gotowane warzywa, jajko i odrobina majonezu – to sprawdzony sposób na dodatek do świątecznych dań głównych. Uważana za częstą przyczynę przejedzenia, podawana z umiarem jest niezwykle zdrowa dzięki przewadze warzyw.
Dlatego w tym roku stawiam na nową wersję tej sałatki. Interesujący przepis znalazłem na youtube'owym kanale Sprint Cooking, z którego pochodzą zdjęcia w tym przepisie. Od zwykłej jarzynowej różni się dodatkiem tuńczyka, który podkręca cały przepis.
Warstwowa sałatka jarzynowa z tuńczykiem – składniki
Można powiedzieć, że do zalet tej sałatki należy… przejrzystość. Kiedy danie ułożone jest w ten sposób, każdy wie, co je. Do tego nakładanie tej sałatki wygląda zupełnie inaczej – niemal jakbyśmy podawali tort.
Składniki
- Mała puszka tuńczyka (150-200 g)
- 3 ugotowane marchewki
- 2 duże ziemniaki ugotowane w całości
- 4 jajka na twardo
- Mały pęczek koperku
- 100-120 g majonezu
- Przyprawy: pieprz, sól, cukier, sok z cytryny
Sałatka jarzynowa z tuńczykiem – przygotowanie
Na płaskim talerzu układamy tortownicę bez spodu.
Cebulę kroimy drobno, zasypujemy w miseczce solą i cukrem, zalewamy sokiem z cytryny, a następnie wrzątkiem tak, by przykrył kostkę. Odstawiamy.
Ziemniaki obieramy, ścieramy na tarce o grubych oczkach i wykładamy nimi tortownicę, dociskając lekko. Doprawiamy solą i pieprzem. Smarujemy dwiema-trzema łyżkami majonezu.
Kolejną warstwę układamy z rozdrobnionego tuńczyka i również dociskamy lekko. Następną warstwą jest cebula odcedzona po sparzeniu.
Na cebulę układamy warstwę posiekanego koperku, a kolejną warstwą jest starta na tarce gotowana marchew. Możemy tu ułożyć kolejną warstwę majonezu lub użyć jogurtu dla zmniejszenia ilości kalorii.
Jajka ugotowane na twardo rozdzielamy na białka i żółtka. Te pierwsze ścieramy na tarce o grubych oczkach i układamy jako kolejną warstwę sałatki. Dobrze ugotowane żółtka ścieramy na wierzch na drobnych oczkach tarki, żeby dopełniły naszej sałatki.
Przepis na tradycyjną postać sałatki jarzynowej podał niedawno Tomasz Strzelczyk.