Smakosze.pl Przepisy Takie wytrawne naleśniki mógłbym jeść codziennie. Nikt mi nie wierzy, kiedy mówię z czego zrobione jest ciasto
youtube.com/@lieblingsdesserts

Takie wytrawne naleśniki mógłbym jeść codziennie. Nikt mi nie wierzy, kiedy mówię z czego zrobione jest ciasto

29 lutego 2024

Tradycyjne naleśniki z mąki, jajek i oleju przejdą do historii, kiedy wypróbujesz ten przepis ciasto z niezwykłym dodatkiem. Naleśniki takie są bardziej zwarte, grubsze i pożywne i świetnie komponują się z wytrawnym farszem.

Naleśniki z ziemniakami

Tradycyjne ciasto na naleśniki przygotowuje się według bardzo uniwersalnego przepisu. Mąka, jajka, mleko i olej o neutralnym smaku dają ciasto, które można stosować w potrawach i na słodko, i na słono. Jednak nic tak nie podkreśli smaku gotowego dania, zwłaszcza w postaci słonej, a nie słodkiej, jak esencjonalne dodatki do naleśników.

W tym przepisie podobną funkcję pełnią… ziemniaki . Jak wiadomo warzywo to sprawdza się niezależnie od tego, jakiej metody obróbki użyjemy, a więc także w wypadku smażenia. Jednak przygotowane w tej postaci ziemniaczane naleśniki dalej są naleśnikami, a nie typowymi plackami ziemniaczanymi.

farsz do naleśników
youtube.com/@lieblingsdesserts
Znajoma kasjerka zdradziła mi, czemu otwiera opakowanie jajek przy kliencie. Na taki powód w ogóle bym nie wpadł

Ziemniaczane placki naleśnikowe

Aby dodatkowo wzmocnić smak tej naleśnikowej bazy wytrawnych potraw, możemy użyć dowolnych dodatków – ziół i przypraw. Polecamy odrobinę przeciśniętego przez praskę czosnku i łyżeczkę suszonej papryki słodkiej lub ostrej. Ilustracje do przepisu zaczerpnęliśmy z kanału Lieblingsdesserts. Za efekt tamtego dania odpowiada zapewne kurkuma, która niezwykle intensywnie barwi potrawy na żółto.

Składniki

  • 120 g mąki
  • ⅓ litra mleka
  • 2 jajka
  • 2 duże ziemniaki
  • 40 ml oleju roślinnego
  • 50 g masła
  • Przyprawy: słodka i ostra papryka lub inne wybrane
  • 1 ząbek czosnku
  • Sól, pieprz
  • Pęczek cebulki dymki
  • 4-5 plasterków szynki
  • Duża garść czarnych oliwek
  • 150 g tartej mozzarelli
  • Mały pęczek natki pietruszki

Smażymy naleśniki z ziemniaczanego ciasta

Do miski wybijamy jajka i roztrzepujemy, dodając ciepłe mleko. Stopniowo, regularnie mieszając, dodajemy przesianą mąkę. Kiedy składniki są dobrze połączone, przecieramy je przez sitko , żeby mieć pewność, że w cieście nie będzie grudek.

Do ciasta dodajemy olej, posiekany koperek i wybrane przyprawy. Doprawiamy solą i pieprzem. Ciasto powinno być dość rzadkie . Ziemniaki obieramy i ścieramy na tarce o grubych okach. Dodajemy do ciasta i dokładnie mieszamy.

Na patelni o rozgrzewamy olej i smażymy dość grube naleśniki, z obu stron, aż będą złociste. Masa z ziemniakami będzie dość gęsta i zapewne będzie trzeba nakładać po 2-3 łyżki ciasta na jednego naleśnika. Po zdjęciu każdy placek smarujemy łyżeczką masła. Układamy je jeden na drugim.

W misce mieszamy startą mozzarellę, szynkę pokrojoną w paski, posiekane oliwki, natkę pietruszki i dymkę. Doprawiamy solą i pieprzem, układamy po porcji takiej mieszanki na każdym naleśniku i zawijamy w rulon. Dobrze zrobić to jak najszybciej po usmażeniu naleśników , żeby ser miał szansę się rozpuścić.

Wypróbuj też przepisy na jajka z orzeźwiającym sosem chrzanowym i sałatkę jarzynową w niezwykłej formie .

masa na naleśniki
youtube.com/@lieblingsdesserts
Połączyłem to, co miałem pod ręką i wyszła mi pyszna sałatka. Jej główny składnik zaskakuje każdego
Na te słodkie bułeczki potrzebuję 4 składników. Nie uwierzysz, z czego powstają, rodzina za nimi przepada
Obserwuj nas w
autor
Przemysław Bociąga

Redaktor portalu Smakosze.pl. Z zawodu dziennikarz, prywatnie miłośnik kuchni i 
kuchennych historii. Pisze i mówi – nie tylko o jedzeniu – w wielu serwisach internetowych 
i drukowanych magazynach. Wszystkożerca.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: jakub.kossakowski@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy