Ten przepis na piernik dostałam od kochanej babci. Mało kto wie o tym dodatku, z nim zawsze się udaje
Piernik to idealne ciasto na święta. W moim domu nie robimy go już jednak z tradycyjnego przepisu. Za namową babci, która ujawniła swój patent na ten klasyk, korzystamy z jednego dodatku, z którym pieczenie jest szybkie i proste. Musicie spróbować.
Takiego dodatku do piernika nie próbowaliście
Piernik zawsze kojarzył mi się z długim przygotowywaniem. Staropolski przepis wymaga w końcu, by ciasto spędziło minimum 4 tygodnie w chłodzie, nim je upieczemy, nasączymy i przełożymy owocową masą.
Moja babcia oczywiście znała ten przepis, ale je zdaniem wypiek nie był rewelacyjny. Z tym się nie zgadzam, ale prostszą opcję z nietypowym składnikiem musiałam przetestować. Co dodaje się w niej do masy? Zdradzam w dalszej części artykułu.
Przepis na ciasto na naleśniki bez jajek i mleka
Ten piernik przygotowuje się niemalże ekspresowo. Dzięki dodatkowi ugotowanych ziemniaków jest też bardzo delikatny. Upieczone ciasto wprost rozpływa się w ustach i każdemu posmakuje. Warto się skusić.
Składniki:
- 2 duże jajka
- 110 g cukru
- 125 ml miodu
- 80 ml oleju rzepakowego
- 300 g mąki pszennej
- 150 g ugotowanych ziemniaków
- 15 g kakao
- 1 łyżka przyprawy do piernika
- 50-60 g orzechów włoskich
- 1 łyżeczka sody oczyszczonej
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- szczypta soli
- czekolada do dekoracji (opcja)
Z podanych produktów przygotujecie smaczny i zachwycający konsystencją piernik. Do jego wykonania przyda się wam jeszcze forma o wymiarach 17 cm x 27 cm wyłożona papierem do pieczenia. Inne niezbędne informacje znajdziecie w poniższej instrukcji.
Jak zrobić pyszny piernik? Kluczowe są ugotowane ziemniaki
Zaczynam od przesiania mąki pszennej do misy miksera. Dodaję ziemniaki i sól, a następnie wbijam jajka i wlewam olej rzepakowy oraz miód. Wsypuję jeszcze cukier, proszek do pieczenia, sodę oczyszczoną, kakao oraz przyprawę do piernika.
Starannie wyrabiam masę na piernik. Przenoszę ją w całości do formy i wyrównuję wierzch. Posypuje jeszcze niezbyt drobno pokrojonymi orzechami włoskimi.
Piekę około 50 minut w temperaturze 170 stopni Celsjusza. Piernik będzie gotowy, gdy patyczek zanurzony w cieście, po wyjęciu z niego będzie suchy. Studzę przed pokrojeniem.
Jak podać piernik z ziemniakami?
Ciepłe ciasto warto posypać startą na drobne wiórki czekoladą. Powstanie nam coś w rodzaju delikatnej polewy. Nic nie stoi też na przeszkodzie też, by piernika przełożyć powidłami śliwkowymi.
Na naszej stronie znajdziecie więcej pomysłów na ciasto na święta. Oprócz piernika zróbcie sernik dyniowy — jest znakomity, a na pewno macie zamrożone warzywne purée. Być może skusi was też patent na makowiec japoński — nie trzeba go zawijać, wiec jest prościej niż przy klasycznej roladzie.