Już nigdy nie będę się męczyła z zawijaniem makowca. Znalazłam cudowny przepis, wyszło przepysznie
Domowy makowiec jest jednym z kilku świątecznych klasyków. Jego wykonanie jest jednak dość skomplikowane. Gdy znalazłam przepis pomijający tę czynność, musiałam go przetestować. Ciasto wyszło doskonałe.
Nietypowa wersja makowca smakuje znakomicie
Makowiec kojarzy nam się ze żmudnym zawijaniem ciasta drożdżowego i nieatrakcyjnie wyglądającymi pęknięciami, które potem usiłujemy pokryć lukrem. A co gdyby do tego ciasta podejść inaczej?
Makowiec japoński, który co prawda z Japonią ma niewiele wspólnego, wymaga dużo mniej pracy i zawsze dobrze się prezentuje. W naszej recepturze nie będziemy zawijać maku w ciasto, bo w ogóle go nie zrobimy. Jak więc powstanie ten deser? Wyjaśniam w dalszej części artykułu.
Żadne nóżki, najlepszą galaretę wieprzową zrobisz z innego mięsa. Gotuję tak od lat i mąż jest zachwyconyPrzepis na pyszny makowiec japoński
Zawijanie makowca to już przeszłość. Z prostym przepisem na przysmak bez ciasta drożdżowego świąteczny deser robi się niemal bez wysiłku. Jest przy tym równie pyszny. Trzeba spróbować.
Składniki:
- 400 g mielonego maku
- 5 jabłek
- 400 ml gorącego mleka
- 200 g miękkiego masła
- 300 g cukru
- 8 dużych jajek
- 200 g kaszy manny
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 20 g kandyzowanej skórki pomarańczowej
- 100 g orzechów włoskich
- esencja migdałowa
- szczypta soli
Oprócz wymienionych wyżej produktów przyda się forma o wymiarach 20 cm x 30 cm. Należy ją wyłożyć papierem do pieczenia i postępować według poniższej instrukcji. Efektem będzie znakomity deser bijący na głowę tradycyjne rolady z makiem.
Jak zrobić makowiec japoński? Przepis jest prosty
Zaczynam od zalania zmielonego maku gorącym mlekiem. Dokładnie go mieszam i odstawiam. Stygnąc, wchłonie płyn i napęcznieje. W międzyczasie przez około 4 minuty ucieram masło z cukrem. Następnie wlewam żółtka i kontynuuję miksowanie, aż uzyskam białą masę.
Wsypuję kaszę mannę i proszek do pieczenia. Starannie miksuję i przystępuję do stopniowego dodawania ostudzonego maku. Do masy wrzucam jeszcze posiekane orzechy i kandyzowaną skórkę pomarańczową. Wlewam też esencję migdałową.
Jabłka myję, obieram i ścieram na tarce o dużych oczkach. Dodaję do ciasta. W osobnej misce ubijam białka z dodatkiem soli. Sztywną pianę łączę z resztą składników. Przenoszę całość do formy i wyrównuje wierzch. Piekę przez 60 minut w temperaturze 170 stopni Celsjusza.
Jak podawać makowiec japoński?
Upieczone ciasto należy udekorować polewą czekoladową. Do porcji z tego przepisu potrzeba 150 g czekolady i 50 ml śmietanki 30%. Składniki należy podgrzać i połączyć, a lekko ostudzonymi smarować wypiek. Jego wierzch można jeszcze przyozdobić posiekanymi orzechami.
Na naszej stronie znajdziecie inne przepisy na makowiec. Sprawdźcie jak zrobić klasyczną roladę drożdżową. Być może skusi was też wersja tego ciasta bez pieczenia — jest równie smaczna.