To moje ulubione danie z Lubelszczyzny. Bije na głowę tradycyjny gulasz
Gulasz to danie, które od wielu lat jest praktykowane w wielu domach w Polsce. To posiłek, który z pewnością znaczna ilość osób uwielbia, ale znajdą się też na pewno tacy, którzy za nim nie przepadają. Dlatego istnieje również smaczna odmiana gulaszu, pochodząca z Lubelszczyzny. Koniecznie sprawdź jak to zrobić.
Czym jest forszmak lubelski?
Nazwa "forszmak" może wydawać się nieco egzotyczna , jednak wielu mieszkańców wschodniej Polski z nostalgią wspomina ten wyjątkowy przysmak. Forszmak to danie, które wywodzi się z Lubelszczyzny i ugotujemy je w jednym garnku . Cieszyło się ono szczególną popularnością w pod koniec XX wieku . To znakomity pomidorowo-paprykowy gulasz, w którym dominują mięsa, zazwyczaj wieprzowina , wołowina lub indyk, z dodatkiem kiełbasy lub boczku. Jeden składnik wyróżnia się za to najbardziej. Są to ogórki kiszone , dzięki którym smak forszmaku staje się delikatnie kwaskowy.
Czego potrzebujemy do zrobienia forszmaku?
Aby ugotować forszmak lubelski , potrzebujemy następujących składników.
Składniki:
- 500 g wieprzowiny
- 300-400 g wędzonej kiełbasy
- 2 ząbki czosnku
- 2 średnie cebule
- 1 duża czerwona papryka
- 5 średnich ogórków kiszonych
- 8 niedużych pieczarek
- 1,5 litra bulionu warzywnego lub drobiowego, ewentualnie wody
- 3 łyżki (czubate) koncentratu pomidorowego Pudliszki
- 4 liście laurowe
- 8 ziaren ziela angielskiego
- 1,5 łyżeczki słodkiej papryki
- 0,5 łyżeczki ostrej papryki
- chilli (według uznania)
- 1 łyżeczka majeranku
- sól
- pieprz
- smalec lub olej do smażenia
- mąka pszenna
Forszmak lubelski - sposób przygotowania
W pierwszej kolejności zagotowujemy bulion z dodatkiem liści laurowych i ziela angielskiego. W międzyczasie dokładnie myjemy mięso i kroimy w kostkę. Przyprawiamy solą oraz pieprzem. Wszystkie kawałki obtaczamy w mące pszennej i wrzucamy na patelnię, na której wcześniej rozgrzaliśmy olej lub smalec . Mięso smażymy do momentu, aż zmieni kolor. Nie musimy wrzucać na patelnię od razu całej wieprzowiny, możemy to robić partiami. Kiedy mięso się usmaży, przekładamy je do bulionu.
Cebulę kroimy w półplasterki i smażymy ją na tej samej patelni. Kiedy się zeszkli, dodajemy wyciśnięty czosnek i podgrzewamy razem przez minutę , po czym wrzucamy do bulionu. Na patelni rozgrzewamy niewielką ilość oleju. Następnie myjemy pieczarki i kroimy na połówki lub ćwiartki, paprykę natomiast w paski. Następnie podsmażamy przez około 3 minuty i dodajemy do bulionu. Zupę przyprawiamy słodką i ostrą papryką, jeśli chilli lubimy pikantne dania, jednak nie jest to konieczne . W kolejnym kroku zmniejszamy ogień, przykrywamy garnek i gotujemy przez około 50 minut.
W ostatniej fazie gotowania , danie przyprawiamy solą i pieprzem, po czym dodajemy koncentrat pomidorowy, pokrojone w paski kiszone ogórki, a także kiełbasę pokrojoną w kostkę. Gotujemy jeszcze przez 15 minut. Po upływie tego czasu forszmak można przełożyć na taler z i się nim delektować.
Sprawdź również przepis na tani gulasz . Zobacz, jak zrobić śniadanie z wykorzystaniem czerstwej chałki .