Wkładam buraki do słoików i wlewam tę zalewę. Ten przepis dostałem od babci
Buraczki to jedne z najpopularniejszych przetworów w Polsce. W zależności od planowanego zastosowania, można przyrządzić je na wiele różnych sposobów. Przedstawiamy prosty przepis na tradycyjną formę zakonserwowanych na zimę buraków.
Domowe buraczki
Upieczone lub ugotowane i zakiszone buraki to prawdziwy dar niebios w środku zimy. Nie dość, że przetwory takie są nieodłącznym elementem tradycyjnego polskiego obiadu, zwłaszcza takiego z kotletem mielonym. Dodatkowo dostarczają nam niezbędnych witamin i mikroelementów właśnie wtedy, kiedy najbardziej ich potrzebujemy, a oferta straganów z warzywami pozostawia nieco do życzenia.
Przygotowanie buraków w słoiku jest niezwykle proste. Jest też szybkie, ale tylko jeśli nie liczyć pieczenia buraków. Lepiej jednak upiec je niż ugotować, bo dzięki temu zachowują więcej składników odżywczych.
Buraki w słoiku
Ilustracje do tego przepisu zaczerpnęliśmy z kanału Schneller koch. Autorzy wpadli tam na oryginalny pomysł – przygotować kilka słoików buraków, o różnym sposobie krojenia. Pokrojone w słupki będą dobre do podgryzania, plasterki sprawdzą się w sałatce, starte na drobnej tarce – na ćwikłę, a na grubych okach – na barszcz .
Składniki
- 3 kg buraków
- 2 łyżki soli
- ½ szklanki octu
- 100 g cukru
Przetwory z buraków na zimę
Buraki myjemy, układamy na blasze wyłożonej folią aluminiową i papierem do pieczenia. Przykrywamy je drugim arkuszem folii. Można też zawinąć je pojedynczo.
Warzywa wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni. Pieczemy do miękkości, przez ok. 1-1,5 godziny , sprawdzając widelcem, czy są już miękkie. Upieczone buraki pozostawiamy do ostudzenia.
W międzyczasie wyparzamy słoiki i nakrętki. Trzy litrowe słoiki powinny wystarczyć, ale zawsze dobrze mieć coś w zapasie.
Wystudzone buraki obieramy, zeskrobując skórkę nożem . Kroimy je według uznania – w słupki, plastry, ćwiartki – albo ścieramy na tarce.
Składniki marynaty łączymy z litrem wody. Mieszamy cukier i sól, aż się rozpuszczą. Na końcu dodajemy ocet, bo w kwaśnej wodzie trudniej rozpuszcza się cukier.
Buraki nakładamy do słoików, pozostawiając wolne 2-3 centymetry od krawędzi . Zalewamy marynatą, by w całości pokrywała warzywa. Następnie ustawiamy je w garnku wyściełanym ściereczką i oblewamy gorącą kąpielą do wysokości dwóch trzecich. Pasteryzujemy w gotującej się wodzie przez 20 minut i odstawiamy do góry dnem do całkowitego wystudzenia.
Wypróbuj też przepisy na sałatkę ze świeżych ogórków i placki po litewsku .