Wspiera wątrobę, nerki i mózg. Dietetyk wskazał najzdrowszy ryż na świecie
Czy wiecie, jaki jest najzdrowszy ryż? O czarnym ryżu, który — jak wskazał dietetyk — jest szczególnie cenny, wiele osób mogło nie słyszeć. Tymczasem przygotowanie jest bardzo proste, a korzyści niebagatelne. Jak udowodniono w badaniach, produkt wspiera wątrobę, nerki i mózg. Podpowiadamy, jak włączyć go do jadłospisu.
Dietetyk zdradza, jaki jest najzdrowszy ryż
Wbrew obiegowej opinie najcenniejszy w naszej diecie wcale nie będzie ryż dziki, czy brązowy. Zdaniem ekspertów o wiele zdrowszym, a więc i lepszym wyborem będzie ryż czarny nazywany też cesarskim.
Dobroczynny wpływ ziarna wynika z wysokiej zawartości antocyjanów — związków, które wykazują działanie przeciwutleniające. W czarnym ryżu, który zresztą swój kolor zawdzięcza właśnie ich obecności, znajdziemy więcej tych związków niż np. w borówkach. Należy w tym miejscu podkreślić, że owoce jagodowe słyną z bycia dobrym źródłem antocyjanów.
Na korzyść spożywania ryżu czarnego wskazuje też mniejsza zawartość cukru w porównaniu do owoców, jak i większa ilość regulującego trawienie błonnika pokarmowego. Regularne sięganie po ten produkt, jak udowodniono w badaniach, sprzyja utrzymaniu dobrej kondycji układu krążenia i właściwej regulacji poziomu glukozy.
Nie bez znaczenia będzie też działanie zawartych w czarnym ryżu związków na wątrobę. Badania wykazują, że wspierają one regenerację tego narządu. Co więcej, chronią one również nerki, a także wspomagają mózg, poprawiając pamięć czy ułatwiając przyswajanie nowych informacji.
Gotowanie najzdrowszego ryżu jest bardzo proste
Czarne ziarno, podobnie jak białe, warto przed przyrządzeniem wypłukać pod bieżącą wodą. Do przygotowania potrzebujemy dwukrotnie większej objętości wody, w więc na szklankę ziaren wykorzystamy 500 ml płynu.
Gotowanie powinno trwać około 30 minut, a garnek należy przykryć i ustawić na niewielkim ogniu. Bezpośrednio po zakończeniu — które nastąpi, gdy ryż wchłonie całą wodę — należy jeszcze poczekać 10 minut przed zdjęciem pokrywki. Oczywiście garnek należy już na ten czas zdjąć z kuchenki.
Jak podać najzdrowszy ryż? To bardzo proste
Do czarnego ryżu pasują w zasadzie wszystkie warzywa, które możemy zgrillować czy upiec. Wzbogacając je jeszcze o strączki, już uzyskamy pełnowartościowy posiłek. Jeśli wolimy sięgnąć po mięso, warto sparować ziarno z delikatnymi produktami np. z rybami gotowanymi na parze czy pieczonymi w piekarniku lub z drobiem.
Ponieważ czarny ryż po ugotowaniu staje się fioletowy, można go wykorzystać jako efektowną posypkę do sałatek . Smak ziarna jest nieco orzechowy, co sprawia, że świetnie pasuje również do deserów np. do puddingu na mleczku kokosowym z dodatkiem owoców.
Na naszej stronie znajdziecie inne dania z ryżem. Szczególnie polecamy znaną z PRL-u słodycz — ryż z jabłkiem . Spodoba się nie tylko dzieciom. Być może skusi was też znakomita zapiekanka ryżowa w stylu meksykańskim .
canva/Buenosia Carol, Pexels
Źródło: YT/ Dr Bartek Kulczyński