Smakosze.pl
Mięso w Wielki Piątek

Patryk_Kosmider, Getty Images

Czy katolicy mogą jeść mięso w Wielki Piątek?

2 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Mięso stanowi ważny element większości Polaków - jadamy je w końcu praktycznie każdego dnia. Mimo wszystko, z uwagi na Wielki Piątek, kościół katolicki surowo zabrania spożywania mięsa w ten dzień swoim wiernym. Okazuje się jednak, że w niek

Mięso w naszej diecie pojawia się bardzo często. Ciężko nam sobie wszak wyobrazić pełnoprawny obiad bez kotleta, gulaszu czy zupy, ugotowanej na kurczaku lub wołowinie. Zazwyczaj przynajmniej jeden posiłek zawiera w sobie produkty mięsne. 

Dzisiaj, to jest 2 kwietnia 2021 roku, wypada Wielki Piątek -  zgodnie z prawem kanonicznym obowiązuje dzisiaj ścisły post, nie wolno także spożywać mięsa oraz słodyczy. W niektórych regionach panują jednak odrobinę luźniejsze zasady, które pozwalają na jedzenie mięsa ptaków wodnych oraz innych istot, które przebywają w wodzie.

Mięso w Wielki Piątek jest zakazane

W Internecie często można spotkać się z opinią, jakoby posiłek bez mięsa nie pozwala osiągnąć uczucia sytości, czy przyjemności. Oczywiście prawda jest zupełnie inna, co pokazują doświadczenia wegetarian i wegan, którzy potrafią całe życie bez żadnych problemów rezygnować z pokarmów mięsnych. 

Przepisy kościelne jasno pokazują, że prawie każdy katolik (z pewnymi wyjątkami), pod groźbą grzechu ciężkiego, musi powstrzymać się dzisiaj od jedzenia mięsa, a także potraw na nich gotowanych, jak wywary czy sosy. Z tego obowiązku zwolnione są dzieci do 12 roku życia, osoby starsze oraz chore.

W niektórych regionach można jeść ptaki wodne

Według księdza Franciszka Bączkowicza katolicy mogą w tym czasie spożywać ryby, a także zwierzęta zimnokrwiste, jak płazy, ślimaki, żółwie i inne, które przebywają w wodzie. Dlatego w niektórych diecezjach wierni mają pozwolenie konsumowania również ptaków wodnych. 

Chcesz poznać więcej ciekawych wiadomości ze świata kulinariów? Sprawdź ten artykuł, w którym zdradzamy zmiany, jakie zajdą w sklepach od 2 kwietnia - wiele produktów może całkowicie zniknąć z półek. W tym tekście z kolei prezentujemy produkty, które Magda Gessler sprzedaje w swoim sklepie internetowym za spore pieniądze.

Zgodnie z powyższym, grzechem nie będzie zjedzenie kaczki, a także innych ptaków, których głównym środowiskiem są wszelkie akweny wodne. Jeśli więc nie jesteś w stanie powstrzymać się od spożywania mięsa w Wielki Piątek i mieszkasz na terenie takiej diecezji, sięgnij po kaczkę. 

Źródło: camaralenta, Getty Images

Dlaczego ryby nie są uznawane za mięso?

W restauracjach niekiedy widnieją w kartach dań pozycje wegetariańskie, które zawierają w sobie ryby lub owoce morza. Z logicznego punktu widzenia takie pozycje są oczywistym błędem - ryby to także zwierzęta, więc dla ludzi, którzy rezygnują z ich jedzenia, taka kategoryzacja nie mieści się w głowie. Źródłem tego mitu okazuje się religijna tradycja. 

Serwis wiara.pl wskazuje, że na przestrzeni wieków ludziom ciężko było odróżnić, jakie zwierzęta wodne są rybami, a które nie. Dlatego dla uproszczenia duchowieństwo przyjęło zasadę, która umożliwia spożywanie mięsa wszystkich zwierząt żyjących w wodzie.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: eska.pl; wiara.pl; okiemjadwigi.pl; pabianice.tv; radiozet.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

Warzywa w końcu staniały

Produkty

Ceny warzyw na bazarach spadają

Czytaj więcej >
Oszustwo na cebulę

Produkty

Nieudane oszustwo "na cebulę"

Czytaj więcej >
Kartony znalezione w lesie

Produkty

W lesie znaleziono ponad 50 pudeł z jedzeniem

Czytaj więcej >
Jajko z ogonem

Produkty

Zaskakująca historia nietypowego jajka

Czytaj więcej >

Produkty

Najniższa cena truskawek w sezonie, tylko jeden warunek

Czytaj więcej >
Pieczarki mogą Cię zaskoczyć

Produkty

Jakie są zalety pieczarek?

Czytaj więcej >