Wsyp mąkę do ketchupu i wymieszaj. Zdziwisz się, jakie danie z tego wyjdzie
Oto niezwykłe połączenie dwóch zwykłych produktów dostępnych w każdej kuchni. Ta szybka przekąska należy do kategorii eksperymentów, do których można posunąć się, nie mając dosłownie nic w lodówce. Wiemy też, że są na sali wielbiciele ketchupu tak zajadli, że będzie to od dziś ich ulubione danie.
Chlebek z ketchupu
Trudno właściwie zakwalifikować tę nietypową przekąskę. Technicznie rzecz biorąc, jest to po prostu ciasto . Zwykła mąka pszenna łączy się w nim z cieczą – w tym wypadku ketchupem, a z tego powstać mogą dwie rzeczy – albo przaśny pszenny placek, albo makaron. Pozostałe składniki najpopularniejszego sosu pomidorowego wszech czasów to zaledwie dodatki smakowe.
Ciasto takie można upiec jak podpłomyk , ugotować jak leniwe kluski albo – jak w tym przepisie – usmażyć na głębokim tłuszczu, podobnie jak makaron zmienia się w chrupiące ciastka. Podobnych przepisów wiele można znaleźć w sieci. Nasze ilustracje podchodzą z kanału Kuchnia Asena.
Eksperymenty z ketchupem
Decydując się na wykonanie podobnego przepisu , należy zwracać uwagę na proporcje. Ketchupy niezwykle różnią się między sobą składem . Jedne to niemal czyste pomidory – inne mają zagęstniki czy rozmaite dodatki konserwujące. Trudno więc podać przepis razem z proporcjami – dyktuje je odpowiednia konsystencja ciasta, które powinno wyrabiać się mniej więcej podobnie jak ciasto na makaron.
Składniki
- Szklanka ketchupu
- Mąka pszenna
- Ewentualne przyprawy – sól, pieprz i inne
- Olej do głębokiego smażenia
Zagniatanie ketchupowego ciasta
Ketchup przelewamy do miski, mieszamy z łyżką gorącej wody i ostrożnie, partiami dodajemy mąkę. Po każdej porcji mąki całość dokładnie mieszamy, kontrolując konsystencję. Ciasto powinno być suche i dać się łatwo wałkować. Podczas zagniatania ciasto przyprawiamy, soląc bardzo ostrożnie, w zależności od smaku użytego ketchupu.
Kiedy ciasto osiągnie odpowiednią gęstość, rozwałkowujemy je na posypanej mąką stolnicy i wykrawamy z niego krążki szklanką. Placuszki układamy delikatnie na rozgrzanym w rondelku tłuszczu i smażymy z obu stron, aż będą rumiane. Podajemy je z dipami.
Wypróbuj też przepis na zapiekankę z ziemniakami z patelni i zupę pieczarkową według Nathallae .