Wszyscy gotują żurek, a ja wolę ten przepis. Zupa dziadowska nie ma sobie równych
Zupa dziadowska, czyli dziadówka, to jeden z tych posiłków chłopskiej kuchni ubogiej, do których dziś wracamy jako do receptur na nostalgiczne przysmaki. Jest sycąca i kremowa w smaku. Składa się z zupełnie podstawowych produktów. Pokochają ją wszyscy już po pierwszej łyżce.
Zupa dziadowska
Przepis na zupę dziadowską pochodzi z Kaszub . Jak nazwa wskazuje, dziadkówka jest tanią, chłopską zupą. Oparta jest na ziemniakach i smaku wysmażonym z boczku.
W dużej części polski spotkać można podobną zupę , czasem – jak dziad z babą na podkarpaciu – pod zbliżonymi nazwami. Często spotykaną nazwą jest zalewajka . Łączy je właśnie ziemniaczana baza i smak z kiełbas, boczku czy resztek wędlin.
Tradycyjna dziadówka
Ilustracje do tego przepisu na dziadowską zupę pochodzą z kanału Videokuchnia.pl. Ponieważ to tradycyjna chłopska zupa, wariantów funkcjonuje naprawdę wiele. Czasem taką zupę podaje się dodatkowo z zacierkami .
Składniki
- 1 l bulionu (lub wody)
- 1 l maślanki
- 4 ziemniaki
- 2 cebule
- 300-400 g boczku
- 2-3 łyżki mąki żytniej
- Ziele angielskie i liście laurowe
- Pieprz i sól
Zupa dziadowska jak zalewajka
Ziemniaki obieramy i kroimy w dość drobną kostkę. Zalewamy je w garnku bulionem lub wodą, dodajemy ziele angielskie i liście laurowe. Jeśli używamy wody – osalamy ją. Zupę gotujemy do miękkości ziemniaków .
W międzyczasie na patelni wysmażamy boczek, dodając pokrojoną w kostkę cebulę. Odstawiamy do lekkiego przestudzenia. W misce mieszamy maślankę z mąką żytnią . Przyprawiamy solą i pieprzem.
Kiedy ziemniaki będą miękkie, do zupy powolnym strumieniem dodajemy maślankę, ciągle mieszając. Zmniejszamy ogień. Do garnka dorzucamy boczek z cebulą razem z wysmażonym tłuszczem.
Patelnię deglasujemy , czyli łyżką zupy spłukujemy z niej wytopiony z boczku smak do garnka. Gotujemy jeszcze przez chwilę, przyprawiając do smaku solą i pieprzem.
Wypróbuj też przepisy na ciasto agrestowe i racuchy ze startych jabłek .