Żaden rosół i pomidorowa. Wiosenna szczawiowa bije je na głowę
Wiosenna zupa szczawiowa z pewnością znajdzie wielu amatorów. Wprowadzi nowe nuty smakowe do codziennego menu i przyjemnie orzeźwi. Warto przygotować ją ze świeżych liści szczawiu, które można kupić lub znaleźć nawet teraz.
Przepis na zupę szczawiową z jajkiem
Kwaśna, orzeźwiająca i sycąca potrawa z świeżych, zielonych liści skusi nawet wybrednych. Jeśli mamy gotowy bulion, jej przygotowanie będzie niemal ekspresowe. Warto skosztować tej wiosny.
Składniki:
- 1 duży pęczek szczawiu
- 2 litry bulionu warzywnego
- 1 niezbyt duża marchew
- 1 mała pietruszka
- pół średniego selera
- 2 liście laurowe
- 3-4 ziarna ziela angielskiego
- 5 ziaren pieprzu
- 15 g masła
- 125 ml kwaśnej śmietany
- 10 g mąki pszennej
- sól i pieprz w ilości do smaku
Jak przygotować zupę szczawiową? Przepis jest prosty
Warzywa korzeniowe starannie szorujemy, po czym obieramy je. Wkładamy do większego garnka i zalewamy bulionem. Wrzucamy też ziele angielskie, liść laurowy oraz ziarna pieprzu.
Całość doprowadzamy do wrzenia i gotujemy na średniej mocy palnika do czasu, aż warzywa zmiękną. W międzyczasie myjemy szczaw. Osuszamy go i siekamy.
Masło topimy na patelni i smażymy na nim szczaw, co chwilę mieszając. Przenosimy go do garnka z zupą i dalej gotujemy na niewielkim ogniu. Mąkę wsypujemy do śmietany, mieszamy. Wlewamy chochlę zupy z garnka i hartujemy śmietanę.
Gdy uzyskamy masę bez grudek, przelewamy ją powoli do szczawiowej. Chwilę jeszcze gotujemy, rozprowadzając zaprawę w płynie. Na koniec danie doprawiamy wedle uznania solą oraz pieprzem.
Jak podać zupę szczawiową?
Danie najlepiej smakuje z ugotowanym na twardo jajkiem oraz ziemniakami z wody. Niektórzy też serwują je z dodatkiem jaja w koszulce . Warto spróbować obu wersji i wybrać swoją ulubioną.
Na naszej stronie znajdziecie przepisy na inne smakowite zupy. Szczególnie polecamy przysmak z pokrzywy . Być może skusi was też bardziej klasyczna opcja, czyli zupa z botwiny .