Żadne mrożenie, czy suszenie. Grzyby zachowają świeżość przez cały rok
Oto prosty sposób, by zakonserwować grzyby. Podsmażone i zapakowane w słoiki, zachowają swoje walory na długie miesiące. Choć, znając typowy polski grzybowy apetyt, aż tak duża trwałość nie będzie potrzebna.
Jak przechowywać grzyby
Wysyp grzybów trwa w naszych lasach zaledwie przez kilka tygodni, choć sezon na kolejne gatunki trwa właściwie od wiosny do jesieni . W tym czasie przynosimy z lasów kolejne zdobycze, a wytrwali grzybiarze kolekcjonują ich tak dużo, że nie da się przejadać ich na bieżąco. Wtedy pojawia się problem: co zrobić z nadmiarem nazbieranych grzybów.
Odpowiedź jest jasna: konserwować . Mniej jasne jest jednak, jak to dokładnie robić. Metod jest kilka. Najprostsza to ususzenie. Większość grzybów da się ususzyć łatwo i dobrze. Ich nadmiar jednak jest do tego rodzaju przetwórstwa niewygodny, a grzyby trzeba potem odmaczać przed gotowaniem, co dodatkowo dokłada roboty.
Grzyby na zimę w słoikach
Drugim popularnym sposobem konserwacji jest mrożenie grzybów. Dotyczy to jednak tylko niektórych odmian. Inne są tak bogate w wodę, że mrożenie rozsadza ich tkankę, a po ponownym rozmrożeniu zmieniają się w nieapetyczny kapeć. Właściwie wszystkie grzyby można natomiast usmażyć i dopiero zapakować w słoiki, według poniższego przepisu .
Składniki
- 3 kg grzybów leśnych
- 100 g masła klarowanego
- 20 ml octu
- Sól, pieprz
Grzybowe przetwory
Grzyby czyścimy dokładnie z ziemi i upewniamy się, że nie są robaczywe. W garnku zagotowujemy 2 litry wody. Dodajemy łyżkę soli i łyżkę octu. Wrzucamy grzyby i obgotowujemy przez 3-4 minuty.
Obgotowane grzyby wyjmujemy łyżką cedzakową na durszlak. Delikatnie przelewamy zimną wodą.
Na patelni rozgrzewamy łyżkę masła klarowanego. Wrzucamy na nie grzyby i smażymy przez kilka minut, przyprawiając solą i pieprzem. Przyprawy dodajemy dopiero pod koniec smażenia .
Gorące grzyby przekładamy do wyparzonych słoików, pozostawiając miejsce pod nakrętką. Kiedy będą ciasno upakowane, rozpuszczamy pozostałą część masła klarowanego i na powierzchnię każdego słoika dodajemy po warstwie.
Grzyby zakręcamy czystą nakrętką i pasteryzujemy. Najlepiej powtarzać wrzącą kąpiel lub pasteryzację w piekarniku trzykrotnie . Wtedy pozbędziemy się wszystkich drobnoustrojów, które zagrażają naszym przetworom .
Wypróbuj też przepis na pastę jajeczną z ogórkami kiszonymi i poznaj zasady zbioru grzybów, by nie płacić mandatów .