Zapomnij o kiszonych i małosolnych. Ogórki w ketchupie są 100 razy lepsze
Oto prosty przepis na bardzo nietypowe ogórki konserwowe. Swój smak zawdzięczają chyba najpopularniejszemu sosowi na świecie – ketchupowi. Ten amerykański wynalazek świetnie zadomowił się we wszystkich zakątkach globu. I nic dziwnego – w końcu to pomidory w formie słodkawego płynu, więc nie ma tu czego nie lubić.
Ogórki w ketchupie
Przygotowanie przetworów na zimę wymaga myślenia z wyprzedzeniem. Przez długie wieczory towarzyszyć nam mają smaki zamknięte w słoiki w szczycie sezonu na warzywa . Wiosną i latem trudno wyobrazić sobie monotonię zimowych potraw, ale kiedy nastanie zima, będziemy sami sobie wdzięczni za przygotowanie różnorodnych przetworów.
Jedną z możliwości są takie ogórki kiszone w zalewie przygotowanej na bazie ketchupu. Wybieramy więc ulubiony – według uznania – sos pomidorowy i wekujemy w nim pokrojonego w plasterki ogórka. Zimą będzie to idealna przekąska do różnych potraw, ale między innymi do hamburgerów . W końcu grillowane mięso mielone, bułka, ketchup i ogórki konserwowe to połączenie doskonałe, prawda?
Konserwowanie ogórków w pomidorach
Ilustracje do tego przepisu zaczerpnęliśmy z kanału Uwaga, babcia gotuje. W żadnym z wariantów tej receptury nie ma mowy o konkretnej marce ketchupu – używamy więc takiego, z jakim nam po drodze. Warto jednak sięgnąć po wersję pikantną, a nawet wzbogacić przepis o chili.
Składniki
- 2 kg ogórków do kiszenia
- 4 ząbki czosnku
- 600 g dobrego ketchupu lub passaty pomidorowej
- 160 g cukru
- 120 ml octu jabłkowego
- 120 ml oleju rzepakowego lub słonecznikowego
- 1,5 łyżki soli do przetworów
- 1 łyżeczka płatków chili (opcjonalnie)
- Po 1 listku laurowym, 4-5 ziaren ziela angielskiego, ½ łyżeczki gorczycy i 4-5 ziarnach pieprzu na każdy słoik
Ogórki w ketchupie
Ogórki myjemy i kroimy w plasterki o grubości 3-4 mm. Kroimy także czosnek. Całość wrzucamy do garnka i zalewamy płynnymi składnikami : szklanką wody, octem, ketchupem i olejem. Dodajemy także płatki chili.
Doprowadzamy do wrzenia i gotujemy 10 minut od zagotowania . Do wyparzonych słoików dodajemy przyprawy i przelewamy ogórki z zalewą do słoików tak, by 2-3 centymetry od brzegów słoika pozostały wolne.
Ogórki zakręcamy i odstawiamy do góry dnem w temperaturze pokojowej, aż przestygną. Jeśli po tym czasie wieczka nie są wklęsłe, ogórki pasteryzujemy przed odstawieniem do piwnicy.
Wypróbuj też przepisy na ciasto z jagodami według Heni i kawę parzoną na zimno .