Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Weź resztki z kuchni i zrób z nich nawóz. Marchew będzie rosła jak szalona
Przemysław Bociąga
Przemysław Bociąga 13.06.2024 13:18

Weź resztki z kuchni i zrób z nich nawóz. Marchew będzie rosła jak szalona

marchew
fot. Canva

Zdaniem wielu, przydomowa uprawa warzyw ma sens, o ile są to warzywa ekologiczne. Nie znaczy to oczywiście, że nie można stosować nawozów czy oprysków – warto jednak wiedzieć, czego do nich użyć. Świetnie sprawdzają się tu domowe resztki.

Organiczny nawóz

Niejadane części roślin często zawierają te same składniki odżywcze, które wykorzystujemy z ich części nadających się do jedzenia. Różnego rodzaju płukanki, kosmetyki czy nawozy to wtedy świetny sposób, by zagospodarować resztki. W zależności od ich składu, każda może nadawać się do czego innego.

Oczywiście pierwszym zastosowaniem, które przychodzi do głowy, jest nawóz. Rozmaite odpadki dostarczać mogą do niego niezbędnych składników – potasu ze skórek bananów, wapnia ze skorupek jaj – a różne uprawy mają różne zapotrzebowania. Na potrzeby marchewki świetnie odpowiadają, jak się okazuje, resztki cebuli.

rosnąca marchewka
fot. Canva
Wkładam ciastka do kartonu po mleku i wlewam tę mieszankę. Nie ma lepszego deseru

Nawóz z cebuli

Łuski cebuli, podobnie jak jadalna część warzywa, zawierają wiele witamin i mikroelementów. Należą do nich miedź, potas, fosfor czy żelazo. Są także witaminy – nie tylko osławiona witamina C, lecz także E czy B. Po kilku zwykłych posiłkach zawierających cebulę zgromadzimy dostateczną ilość odpadków, by użyć ich jako nawóz.

Sto gram takich łupin zalewamy dwoma litrami wody. Naczynie przykrywamy i odstawiamy w ciepłe miejsce (np. w kuchni) na co najmniej dwa tygodnie. Czas ten można wydłużyć i do czterech. Warto mieszać taki wyciąg co kilka dni.

Nawóz ze sfermentowanej cebuli

Po upływie tego czasu cebula sfermentuje i otrzymamy koncentrat nawozu. Używamy go do upraw w proporcjach 1:10 (100 ml wyciągu na litr wody). Warto podlewać nim marchewkę co ok. 3 tygodnie. Dzięki niemu korzenie wyrosną dorodne i słodkie.

Marchew jest odporna na małą ilość wody i nie wymaga częstego podlewania. Zaleca się, by nawadniać uprawę co ok. 10 dni. Oznacza to, że nawóz stosować można nawet przy co drugim podlewaniu.

Wypróbuj też przepisy na placki z cukinii bez mąki i biszkopt z patelni.

podlewanie marchewki
fot. Canva