Zapomnij o tarciu ziemniaków, placki zrobisz znacznie prościej. Musisz tego spróbować
Placki ziemniaczane to przekąska jednocześnie szybka i dość czasochłonna. Smażą się dosłownie chwilę, ale przygotowanie ciasta okupione jest odrobiną wysiłku potrzebnego do starcia ziemniaków. Jest jednak sposób na obejście tego problemu.
Placki ziemniaczane bez tarcia ziemniaków
Usmażone na rumiano placki ziemniaczane to doskonała przekąska , czy to na słodko, czy wytrawnie. Ich szarawy odcień i lekko galaretkowata konsystencja wynikają z tego, jak na patelni zachowuje się zawarta w ziemniakach skrobia. Efekt jest zupełnie inny niż przy gotowaniu i nie każdemu taki pasuje.
Nie zawsze też pomysł przygotowania tradycyjnych placków ziemniaczanych pasuje kucharzowi, który nie ma czasu albo ochoty ścierać ziemniaków na tarce. Jest jednak sposób, by obejść ten problem – wystarczy użyć gotowanych ziemniaków , które równie dobrze jak surowe przysmażą się na patelni.
Placki z gotowanych ziemniaków
To, że gotowane ziemniaki można przysmażyć, nie jest oczywiście odkryciem. Poniżej prezentujemy jednak przepis na zmianę nawet wczorajszego puree ziemniaczanego (albo świeżo ugotowanych ziemniaków) w placki z prawdziwego zdarzenia. Jeśli mamy wybór, pamiętajmy, by używać ziemniaków dość bogatych w skrobię, czyli typu kulinarnego B lub B/C .
Składniki
- 1 kg surowych ziemniaków
- 2 jajka
- 220 g mąki
- 30 ml śmietany 18%
- 1 opakowanie suchych drożdży
- Sól, pieprz
Gotowana masa na placki ziemniaczane
Obrane ziemniaki gotujemy do miękkości w osolonej wodzie . Po odcedzeniu pozostawiamy je na sitku, by lekko odparowały. Następnie przekładamy je do miski i ubijamy tłuczkiem lub przeciskamy przez praskę.
Do masy ziemniaczanej dodajemy pozostałe składniki, zostawiając nieco mąki do podsypania. Przygotowanie zaczynu drożdżowego nie jest konieczne , można jednak odstawić drożdże w niewielkiej ilości wody połową łyżeczki cukru.
Masę lekko studzimy, jeśli jest gorąca, i formujemy z niej kulki wielkości piłeczki do ping ponga. Kulki układamy na blasze wysypanej mąką lub wyłożonej papierem do pieczenia. Każdą z nich rozpłaszczamy szklanką o szerokim, płaskim dnie na placek o grubości niecałego centymetra.
Silikonowym pędzelkiem smarujemy z wierzchu każdy placek olejem, oliwą lub rozpuszczonym masłem. Blachę wkładamy na 30 minut do piekarnika nagrzanego do temperatury 200 stopni, aż będą złociste i rumiane.
Wypróbuj też przepisy na łatwy domowy chleb i sycącą zapiekankę makaronową .