Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > To najlepszy sposób na rozmrażanie mięsa. Używam go od lat i polecam każdemu
Przemysław Bociąga
Przemysław Bociąga 21.04.2024 13:07

To najlepszy sposób na rozmrażanie mięsa. Używam go od lat i polecam każdemu

mięso w zamrażalniku
fot. Canva

Zamrażanie jedzenia to jedno z największych ułatwień naszego kuchennego życia i świetny sposób na oszczędzanie jedzenia. Jednak wiele produktów, zwłaszcza nieumiejętnie zamrożonych produktów niszczy się podczas rozmrażania. Dlatego warto przestrzegać kilku zasad.

Mrożenie produktów

Jak pokazują badania, coraz więcej Polaków robi zakupy prawie codziennie lub codziennie. Paradoks polega na tym, że mimo to wciąż nasze zamrażarki pełne są zmrożonych na kostkę składników przyszłych potraw. Częściowo może odpowiadać za to efekt niedziel niehandlowych i przerwy świąteczne, które – gdyby nie zawartość lodówek – pozbawiałyby wielu z nas poczucia bezpieczeństwa żywnościowego. Może to także nasz zwyczaj kupowania przed świętami nadmiaru jedzenia, którego później nie zdecydujemy się przyrządzić.

Spośród wszystkich surowców mięso jest jednym z najlepszych do mrożenia. Po wyjęciu z zamrażarki możemy dostać produkt porównywalnej jakości jak ten, który do niej włożyliśmy. Ważne jest jednak, by przestrzegać podstawowych zasad zarówno zamrażania, jak i późniejszego rozmrażania.

mięso w woreczku
fot. Canva
Rosół wyszedł za słodki? Tym go uratujesz, patent od najlepszych kucharek

Fizyka rozmrażania mięsa

Zasady te wynikają z podstawowych praw fizyki. Przede wszystkim, by mięso było w obróbce tak samo łatwe jak świeże, warto postarać się odpowiednio je zamrozić. Zamrażanie i rozmrażanie to dwie strony tego samego procesu i dlatego ich zasady są wobec siebie przeciwieństwem. W skrócie chodzi o to, by mięso zamrażać jak najszybciej, a rozmrażać jak najwolniej.

Mięso, które kupujemy w sklepie zamrożone, zapewne przeszło ten proces w optymalny sposób. Można wyobrazić sobie przemysłową zamrażarkę, która ścina mięso w całości natychmiast. Zamrażanie takie nazywa się szokowe i, jak łatwo się domyślić, wymaga niezwykle niskiej temperatury. W domowych warunkach jest ona niemożliwa do osiągnięcia. 

Dzisiejsze zamrażarki mają jednak funkcję szybkiego mrożenia, po włączeniu której dodatkowo obniżają temperaturę np. na 12 godzin. Wtedy warto skorzystać z takiej opcji, pakując mięso wcześniej szczelnie bez dostępu powietrza – w woreczki strunowe, a jeszcze lepiej w rękaw zgrzany próżniowo. Kuchenna pakowarka próżniowa to koszt nawet niewiele ponad 100 złotych.

Szybkie mrożenie – powolne rozmrażanie

Szybkie mrożenie mięsa zapobiega łączeniu się kropelek wody przed zmrożeniem w większe grudki lodu. Grudki takie rozsadzają włókna mięsa i sprawiają, że nie jest ono po wyjęciu tak apetyczne jak przed zamrożeniem. Dlatego by rozmrozić mięso, stosujemy proces odwrotny. Mięso rozmrażać należy jak najwolniej, dzięki czemu jak najwięcej wody zostanie w środku. Dlatego najlepiej rozmrażać mięso, przekładając je z zamrażarki do lodówki, a dopiero rozmrożone wyjmując na kuchenny blat. Choć wielu z nas stosuje do rozmrażania mięsa kąpiel w garnku z ciepłą wodą, nie jest to dobre rozwiązanie także ze względu na to, że tworzy bakteriom świetne warunki rozwoju.

Oczywiście szybkie rozmrażanie jako awaryjna metoda nie jest aż tak złe. Od czasu do czasu można skorzystać z mikrofalówki (wiele ma opcję rozmrażania – defrost, która w niskiej temperaturze działa na cząsteczki wody wewnątrz mięsa. A rozmrażając mięso mielone w kąpieli wodnej oczywiście nie uszkodzimy jego włóknistej struktury, którą wcześniej zlikwidowało mielenie. Jeśli jednak mamy możliwość, rozmrażanie mięsa w lodówce to najlepsze rozwiązanie.

Wypróbuj też przepis na szybką zapiekankę makaronową i kotlety schabowe z niezwykłym dodatkiem.

dzielone mięso mielone
fot. Canva