Zapomnij o zwykłej fasolowej, ta wersja jest o niebo lepsza. Robię cały gar i mam obiad na weekend
Fasola uchodzi za problematyczny produkt ze względu na ciężar na żołądku po jej zjedzeniu. Ale z tym przepisem zupa fasolowa pozwala pominąć ten problem. Zdrowa zupa jest tania w przygotowaniu i świetnie rozgrzewa w zimowe dni.
Dobroczynna fasola
Fasola jest wyjątkiem w świecie jadalnych roślin. Podczas gdy większość warzyw to produkty niskokaloryczne, fasola jest sycąca i pożywna . Jest też bogata w białko i mikroelementy, a także w witaminy z grupy B i przeciwutleniacze. Dlatego warto sięgnąć po ten wszechstronny składnik.
Dzięki temu przepisowi przygotujemy z łatwością pożywną zupę, która świetnie ugasi apetyt każdego spragnionego szybkiego posiłku. Dodatek innych warzyw sprawi, że jest to jeszcze zdrowszy posiłek i warto dać mu szansę. Zupa może wystąpić w wariancie wegetariańskim, ale w naszym przepisie używamy kości na wywar.
Zupa fasolowa z kapustą
Trawienne konsekwencje jedzenia fasoli nie są zresztą nieuniknione. Jest sposób na pozbycie się substancji, które za nie odpowiadają . Jak przekonuje Damian, prowadzący kanał Kuchnia od kuchni na youtubie, od którego zaczerpnęliśmy ilustracje do tego przepisu, wystarczy zrobić jedną prostą rzecz.
Składniki
- ½ kg fasoli
- 2-3 marchewki
- 2-3 pietruszki oraz pęczek natki
- Średnia cebula
- 3 ząbki czosnku
- ¼ dużego selera
- Żeberka, wędzone kości lub porcja rosołowa
- Główka kapusty włoskiej
- 100 ml passaty pomidorowej
- Sól, pieprz, liście laurowe, ziele angielskie, majeranek
Zupa fasolowa – przygotowanie
Fasolę namaczamy przez noc i odcedzamy. Wylanie tej wody powoduje wypłukanie substancji, które odpowiadają za ciężkie uczucie na żołądku . Fasolę zalewamy nową wodą, dodajemy liście laurowe i ziele angielskie i gotujemy do miękkości.
Do drugiego garnka z wodą wrzucamy kości z mięsem, marchew, pietruszkę, cebulę (najlepiej opaloną) i kawałek selera. Dodajemy łyżeczkę soli, dwa liście laurowe, pięć ziaren ziela angielskiego i gotujemy na wolnym ogniu. Kiedy warzywa zmiękną, odcedzamy wywar i dolewamy do niego fasolę razem z wodą, w której się gotowała.
Kroimy kapustę w cienkie plastry. Mięso obieramy z kości i rozdrabniamy. Warzywa (z wyjątkiem cebuli) drobno kroimy. Zupę z powrotem doprowadzamy do wrzenia. Wrzucamy kapustę i gotujemy na wolnym ogniu aż zmięknie. Dodajemy passatę pomidorową i przyprawiamy do smaku solą, pieprzem i majerankiem. Kiedy kapusta robi się miękka, dodajemy warzywa i dobrze mieszamy. Gotujemy na wolnym ogniu.
Możemy zabielić zupę łyżką mąki lub startymi surowymi ziemniakami . Dodajemy wyciśnięte ząbki czosnku. Po obgotowaniu przez chwilę dodajemy posiekaną natkę pietruszki, mieszamy i wyłączamy gaz pod garnkiem.
Dowiedz się, dlaczego nie warto wyrzucać zielonej części pora i sprawdź, jak dużo wiesz o słodkościach .