Zetrzyj na tarce i wrzuć do masy na ciasto czekoladowe. Będzie mięciutkie i wilgotne
Dodatek neutralnych w smaku roślinnych składników pomaga zatrzymać w cieście wilgoć. Jakie produkty do tego wybierać? Wiele osób będzie bardzo zdziwionych.
Ciasto z cukinią
Owoce są niemal naturalnymi dodatkami do ciast . Większość z nich zawiera dużo, a czasem wręcz bardzo dużo, naturalnego cukru. Sprawia on, że wprost kojarzą się z deserami. Trudno jednak wzbogacać nimi ciasto – są świetne raczej jako dodatki.
Warzywa są pod tym względem dokładnym przeciwieństwem owoców. Nie kojarzą się zupełnie z pysznymi słodkościami. Jednak są zupełnie inne w obróbce, a wiele z nich ewoluowało tysiące lat – a kolejne setki było uprawianych – właśnie po to, by np. być bardziej mączne albo lepiej przechowywać wilgoć, jak w wypadku cukinii.
Zetrzyj cukinię do ciasta
Stąd właśnie pomysł by używać cukinii jako nawilżającego składnika dobrego, ciężkiego czekoladowego ciasta. Wykończone polewą z czekolady i orzechami będzie pysznym deserem. Należy tylko uważać na ten ostatni składnik – to bardzo silny alergen!
Składniki
- 300 g cukinii
- 280 g mąki
- 1 tabliczka gorzkiej czekolady
- 50 g gorzkiego kakao
- 2 jajka
- 150 g cukru
- 100 ml oleju o neutralnym smaku
- 100 g jogurtu
- 5 g proszku do pieczenia
- 5 g sody
- 80 g orzechów włoskich
- 30 ml śmietanki kremówki
Ciasto czekoladowe z cukinią
Cukinię ścieramy na tarce o grubych okach . W zależności od okazu może konieczne być obranie jej, jeśli skóra jest gruba, lub pozbawienie nadmiaru pestek. Może też okazać się, że żadna z tych czynności nie jest potrzebna. W przeciwieństwie do wielu przepisów, cukinii nie odciskamy z wody .
Do osobnej miski przesiewamy suche składniki: kakao, mąkę, proszek do pieczenia i sodę. Jajka rozdzielamy na białka i żółtka . Te pierwsze ubijamy z cukrem na gładką, lśniącą masę. Żółtka oraz olej i jogurt dodajemy do miski z cukinią i mieszamy.
Do cukinii dodajemy miskę z sypkimi składnikami i dokładnie wyrabiamy. Na końcu dodajemy masę z białek i wszystko łączymy łopatką. Masę wylewamy do formy wyłożonej papierem do pieczenia.
Ciasto wypiekamy przez 50 minut w temperaturze 180 stopni . Pomocny będzie test suchego patyczka. Po wyjęciu z piekarnika odstawiamy ciasto do przestudzenia. W kąpieli wodnej lub mikrofalówce rozpuszczamy tabliczkę czekolady i łączymy z kremówką. Po dokładnym wymieszaniu polewamy ciasto i posypujemy posiekanymi orzechami. Odstawiamy do zastygnięcia.
Wypróbuj też przepisy na placki ziemniaczane bez tarcia ziemniaków i zupę dyniową z niezwykłym dodatkiem .