Zwykła gulaszowa może się schować. Ta zupa bije ją na głowę, cały sekret tkwi w mięsie
Zupa to nie tylko rozgrzewka przed drugim daniem. Bogata w białko, gęsta i aromatyczna, może być pełnoprawnym posiłkiem. Taka właśnie jest ta zupa gulaszowa, oparta o podroby.
Zapomniane podroby
Tak zwana piąta ćwiartka, czyli podroby, wracają w ciągu ostatnich lat w wielkim stylu. Wcześniej ograniczone często tylko do drobiowej wątróbki i flaków, dziś są częściej wykorzystywane w różnorodnych daniach.
I słusznie, podroby to bowiem doskonałe źródło białka i mikroelementów, a także podstawa solidnego posiłku za ułamek ceny , którą trzeba zapłacić za mięso. Warto więc podczas zakupów rozglądać się, czy w ofercie sklepu nie ma serc czy żołądków drobiowych. A po powrocie do domu przyrządzić z nich tę pożywną i rozgrzewającą zupę.
Pomysł na zupę
Zupa według tego przepisu może być mniej lub bardziej ostra (albo w ogóle łagodna). My przyrządzamy dość pikantną wersję w oparciu o węgierską pastę paprykową , którą dziś często widujemy w sieciach handlowych. Kanał Swojskie jedzonko, z którego zaczerpnęliśmy ilustracje do tego tekstu, używa łatwiej dostępnych przypraw: suszonej papryki ostrej i pieprzu cayenne.
Składniki
- 1 kg żołądków drobiowych
- 3 łodygi selera naciowego
- 150 g pieczarek
- 1 cebula
- 1 duża marchew
- 3-4 ziemniaki
- 1 czerwona papryka
- Łyżka koncentratu pomidorowego
- Łyżka węgierskiej ostrej pasty paprykowej
- 2 łyżeczki słodkiej papryki
- 3 ząbki czosnku
- Liście laurowe i ziele angielskie
- Domowa mieszanka przypraw typu vegeta
- Sól i pieprz, olej do smażenia
Zupa gulaszowa z podrobów
Żołądki drobiowe dokładnie płuczemy i czyścimy z błonek, które mogą zdarzyć się w środku. Zalewamy je zimną wodą, przykrywamy i włączamy palnik do zagotowania wody. Wtedy garnek z żołądkami zdejmujemy z palnika, wylewamy wodę i nalewamy świeżą.
Do wody z wątróbkami dodajemy vegetę, słodką paprykę, sól, pieprz, ziele angielskie i liście laurowe. Gotujemy na wolnym ogniu . W trakcie gotowania dodajemy pokrojoną w półplasterki marchew i selera naciowego. Gotujemy, aż żołądki będą miękkie.
Pozostałe warzywa i pieczarki kroimy w kostkę. Na wolnym ogniu dusimy pieczarki i cebulę. Kiedy będą miękkie, dodajemy je do garnka z gulaszem . Przeciskamy też przez praskę czosnek. Kiedy żołądki będą już miękkie, dodajemy pokrojone w kostkę ziemniaki. Przyprawiamy solą i pieprzem i gotujemy do miękkości ziemniaków .
Pod koniec dodajemy paprykę i pasty pomidorową oraz paprykową. Doprawiamy do smaku. Zupę podajemy od razu, ale doskonała jest także na drugi dzień , kiedy smaki się dobrze przegryzą.
Wypróbuj też przepisy na zapiekankę makaronową z mięsem mielonym i idealne naleśniki bez jajek i mleka .