Banalny przepis na chałkę z kruszonką. Lepszej nigdzie nie kupisz
Delikatna i puszysta chałka wydaje się jednym z tych wypieków, które trudno osiągnąć w domowych warunkach. Jednak przepis nie jest trudny i z pewnością sprawi, że będziesz częściej sięgać po ten przysmak.
Domowa chałka
Dobrze zakorzeniona w tradycyjnej kuchni polskiej chałka to świetne i wszechstronne pieczywo. Zakorzeniła się w naszych stronach dzięki żydowskiej domieszce w naszej tradycji kulinarnej . W wersji żydowskiej chałka jest lekko słona i jest zwyczajowym pieczywem jadanym w czasie szabatu.
Jednak to pyszne, delikatne pieczywo drożdżowe z mlekiem i masłem to coś znacznie więcej. Doskonale pasuje jako przekąska, zwłaszcza z domowymi konfiturami. A podsmażona na maśle, namoczona w jajku i śmietance, chałka to wspaniałe pain perdu , które dostarcza niezwykłych smakowych wrażeń.
Chałka na drożdżach
Choć chałkę można wypiekać w dowolnych kształtach, zwykle widujemy ją w postaci warkocza . Autorka kanału Uwaga babcia gotuje, od której zaczerpnęliśmy ilustracje do tego przepisu , przypomina, by dobrze zakleić końce warkocza, inaczej rozpadnie się podczas pieczenia.
Składniki
- 430 g mąki pszennej
- 180 ml mleka
- 80 g cukru
- 75 g masła
- 2 jajka
- 25 g drożdży
- Sól
Pieczemy chałę
Do miski rozkruszamy drożdże. Zasypujemy łyżeczką cukru, zalewamy 150 ml ciepłego mleka i dodajemy kilka łyżek mąki. Mieszamy i odstawiamy, by drożdże wystartowały . Jajka rozdzielamy na białka i żółtka.
Rozpuszczamy 60 g masła i pozostawiamy do przestudzenia. Po 15 minutach do zaczynu dodajemy mąkę i i cukier, pozostawiając z na kruszonkę po łyżce każdego z nich. Całość mieszamy z jednym całym jajkiem i jednym dodatkowym żółtkiem.
Do ciasta dodajemy masło i wyrabiamy na jednolitą masę, która nie klei się do rąk. Ciasto przekładamy z powrotem do miski, nakrywamy folią lub ściereczką i odstawiamy do wyrośnięcia.
Po pół godziny lekko wyrabiamy ciasto i odstawiamy na kolejne 30 minut . Z ciasta po drugim wyrastaniu formujemy trzy kule o równych wielkościach. Każdą z nich rolujemy wałek na ok. 40 cm.
Wałki ciasta sklejamy ze sobą, a następnie zaplatamy w warkocz. Jego końce dobrze zabezpieczamy, a bochenek przekładamy na blachę wyłożoną papierem do pieczenia.
Uformowanemu pieczywu pozwalamy odpocząć przez kwadrans. Piekarnik rozgrzewamy do 170 stopni . Pozostałą na boku mąkę, cukier i masło zagniatamy na kruszonkę.
W miseczce rozbijamy białko z pozostałym mlekiem i smarujemy nim wierzch chałki. Powierzchnię posypujemy kruszonką. Pieczemy przez ok. 25 minut, do suchego patyczka.
Wypróbuj też przepisy na dynię w occie i idealną zupę grzybową .
Źródło: YouTube/Uwaga Babcia Gotuje