Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Kuchnia Smakoszy > Będą kasy samoobsługowe i nowe promocje. Gigant na rynku zapowiada zmiany
Maciej Jurczyk
Maciej Jurczyk 01.10.2025 11:10

Będą kasy samoobsługowe i nowe promocje. Gigant na rynku zapowiada zmiany

Będą kasy samoobsługowe i nowe promocje. Gigant na rynku zapowiada zmiany
Fot. Canva

Aldi długo broniło się przed automatyzacją i stawiało na proste, jednorazowe rabaty. Teraz zmienia kurs: testuje kasy samoobsługowe i przebudowuje politykę cenową, by zatrzymać klientów w czasach rosnącej konkurencji i własnych kłopotów finansowych.

  • Kasy samoobsługowe trafiły do sklepów w trzech województwach.
  • Promocje typu 2+1 i pakiety rodzinne zastępują klasyczne rabaty.
  • Strata netto za 2024 rok wyniosła 518 mln zł przy obrotach ponad 4 mld zł.
  • Do 2035 r. Aldi chce mieć w Polsce 1000 sklepów.

Dlaczego Aldi zmienia strategię?

Przez lata Aldi unikało automatyzacji, stawiając na bezpośredni kontakt klienta z kasjerem. Jednak wzrost popularności kas samoobsługowych u konkurencji i rosnące koszty pracy sprawiły, że firma musiała zrewidować podejście. 

Wynik finansowy za 2024 rok pokazał skalę problemu: mimo wzrostu sprzedaży, sieć zanotowała wysoką stratę, m.in. z powodu odpisów księgowych i zwiększonych rezerw. Nowa strategia zakłada ograniczenie kosztów obsługi i utrzymanie konkurencyjnych cen.

Będą kasy samoobsługowe i nowe promocje. Gigant na rynku zapowiada zmiany
Fot. Canva

Jak będą działać nowe kasy i promocje? 

Pierwsze kasy samoobsługowe pojawiły się na Śląsku, Mazowszu i Pomorzu. To standardowe terminale z wagą kontrolną, zintegrowane z aplikacją mobilną Aldi. Pilotaż potrwa trzy miesiące; firma będzie analizować liczbę błędów i czas obsługi. Jednocześnie wprowadzono promocje typu 2+1, jak to robi już Lidl, czy Biedronka.

Docelowo samoobsługa trafi do nowo otwieranych sklepów, ale tradycyjne kasy zostaną utrzymane dla klientów preferujących obsługę. Dzięki tym zmianom Polacy w sklepach zrobią zakupy szybciej i w lepszych cenach.

Aldi powiększa sieć

Pomimo strat Aldi kontynuuje ekspansję: w budowie jest 36 sklepów, kolejne 40 czeka na pozwolenia. Nowy magazyn w Emilianowie ma ruszyć w 2026 roku i usprawnić logistykę w centrum kraju. 

Tak szybki rozwój niesie ryzyka – od nietrafionych lokalizacji po potencjalne kradzieże przy kasach samoobsługowych. Kluczowa będzie jakość wdrożenia: jeśli automaty zajmą za dużo miejsca lub będą zawodne, zniechęcą część klientów. Firma zapewnia, że reaguje na bieżąco na opinie i jest gotowa modyfikować rozwiązania. Przy ambitnym celu 1000 sklepów do 2035 r., elastyczność może przesądzić o sukcesie.

Niedawno informowaliśmy o wprowadzeniu przepisu, który zmieni dotychczasowe funkcjonowanie restauracji. Radziliśmy, jak przechowywać ziemniaki zimą. 

Będą kasy samoobsługowe i nowe promocje. Gigant na rynku zapowiada zmiany
Fot. Canva

Źródło:

finanse.wp.pl 

Maciej Jurczyk
O autorze
Maciej Jurczyk
Redaktor Smakosze
Kulturoznawca i dziennikarz z wykształcenia. Od początku swojej kariery związany z grupą mediową Iberion. Jako redaktor serwuje dla Was kulinarne porady i przekazuje najświeższe informacje ze świata kulinariów w postaci newsów. W 2024 roku relacjonował wydarzenia z Dolnego Śląska dotkniętego powodzią. Jako reporter rozmawia z seniorami, poznając ich zdanie na temat kulinarnych trendów, cen i tego, co w programach kulinarnych im się nie podoba.
Zobacz wszystkie artykuły autora >
Wybór Redakcji
Tymbark napoje
Koniec kultowych tekstów z kapsli Tymbarku? Marka zapowiada nowy rozdział
Prawo do naprawy AGD
Unia Europejska nie ma litości dla producentów lodówek i zmywarek. Koniec z odsyłaniem klienta z kwitkiem
Nowy hit w kuchniach Polaków fot. Canva Pro
Nowy hit w kuchniach Polaków. Tańszy sprzęt może zastąpić air fryera
Po to masło jeździ każdy do Biedronki
Każdy jeździ po to masło do Biedronki. Jest najlepsze
Najlepszy tani sposób na upał w mieszkaniu
Wyciągam z szuflady w kuchni i oklejam okna. Ratunek na upał bez klimatyzacji
grzyby w koszyku
Rozpoznasz grzyby po zdjęciach? Quiz dla doświadczonych grzybiarzy
Wybór Redakcji