Smakosze.pl Porady Co zrobić, aby kluski śląskie nie sklejały się po ugotowaniu?
Canva / Q77photo

Co zrobić, aby kluski śląskie nie sklejały się po ugotowaniu?

3 sierpnia 2021
Autor tekstu: Jakub Kossakowski

Kluski śląskie często goszczą na naszych stołach. Specjał jest uwielbiany przez liczne grono smakoszy. Niestety po ugotowaniu kluski mogą się posklejać. Na szczęście istnieje prosta sztuczka, dzięki której unikniemy takiego scenariusza. Wystarczy obtoczyć smakołyki w odrobinie oleju.

Bez wątpienia kluski śląskie można uznać za jeden ze szlagierów naszej rodzimej kuchni. Nietrudno natknąć się na osoby, które mogłyby je zajadać niemal nieustannie. Warto wiedzieć, jak zabezpieczyć je przed sklejaniem.

Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

Kluski śląskie już nigdy się nie posklejają

Smakowite kluski śląskie niejednokrotnie przyprawiały nas o autentyczny zachwyt. Nie jest to nieuzasadnione, wszakże specjał charakteryzuje się niepowtarzalnymi walorami smakowymi i konsystencją, która sprawia, że z miłą chęcią sięgamy po coraz to więcej ziemniaczanych rarytasów .

Jakiś czas temu wyjaśnialiśmy, jak prawidłowo mrozić kluski śląskie . Dziś nasza uwaga skupi się na przykrym scenariuszu, jakim jest sklejanie się kulistych smakołyków. Nietrudno o to, jeśli po ugotowaniu będą one blisko siebie. Jak możemy temu zapobiec?

Wystarczy, że ugotowane kluski śląskie umieścimy w plastikowym pojemniku na żywność. Następnie należy dodać do nich trochę oleju lub oliwy. Przeważnie wystarczają 3 łyżki. Kilkukrotnie obracamy kluski, by pokryły się tłuszczem . Możemy również zamknąć opakowanie i delikatnie nim potrząsnąć. Jednak tan sposób nie gwarantuje nam równomiernego rozprowadzenia oleju.

Kluski śląskie można bez najmniejszych problemów przygotować w domowym zaciszu. Przepis jest banalnie prosty i każdy powinien sobie z nim poradzić . Jakich składników będziemy potrzebować?

  • 1,5 kg ziemniaków typu C

  • 380 g mąki ziemniaczanej

  • jajko

  • sól

  • olej

Niezawodny przepis na przepyszne kluski śląskie

Ziemniaki cienko obieramy i gotujemy w osolonym wrzątku. Kiedy będą gotowe, rozdrabniamy je widelcem lub tłuczkiem . Masę ziemniaczaną wzbogacamy o mąkę i jajko. Całość energicznie mieszamy.

Powinniśmy otrzymać jednolitą masę. Warto ją wyrabiać w żwawym tempie, wówczas jej konsystencja będzie znacznie przyjemniejsza dla naszego podniebienia . Ciasto przekładamy na blat oprószony mąką, następnie rolujemy masywne wałki. Tniemy je na części.

Z fragmentów ciasta rolujemy kulki, w których robimy wgłębienia. Palec warto wcześniej pokryć mąką. Tak przygotowane kluski śląskie gotujemy w osolonym wrzątku. Po 2 minutach od wypłynięcia na powierzchnię powinny być gotowe. Godny uwagi jest także babciny przepis na kopytka .

Kluski śląskie w przepysznej odsłonie
Kluski śląskie w przepysznej odsłonie

Canva / czarny_bez

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Karo in the kitchen

Zapraszamy na nasz Instagram

Obserwuj nas w
autor
Jakub Kossakowski

Redaktor prowadzący serwisu Smakosze.pl. Fascynują mnie szeroko pojęte kulinaria. Istnieje wiele możliwości połączeń smakowych, tym samym podczas kuchennych poczynań nie ma miejsca na nudę. Chętnie opracowuję swoje własne przepisy na smakołyki.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: jakub.kossakowski@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy