Kopytka jak od babci z tradycyjnym gulaszem tworzą nieziemsko pyszny duet. Palce lizać
Gulasz jest węgierskim daniem narodowym, które w tradycyjnym przepisie składa się z mięsa, cebuli i papryki. Nigdyś była to potrawa przede wszystkim rolników i pasterzy. Oni też smażyli kawałki dowolnego mięsa razem z cebulą na słoninie.
W składzie gulaszu brakowało więc papryki, bez której obecnie mało kto wyobraża sobie to danie. Aż do XIX wieku, potrawa ta była raczej kojarzona z nizinami społecznymi, a wyższe sfery zupełnie nie uznawały gulaszu jako wartościowego posiłku.
Gulasz kojarzony z weselami najlepszą potrawą na zimowe dni
Sytuacja uległa zmianie, gdy gulasz nagle zagościł na stołach weselnych i zaczął być kojarzony właśnie jako jedna z niezastąpionych potraw na tego typu zabawach. Wtedy przygotowywano go w sporym kociołku, dziś jego miejsce zajął duży garnek.
W chłodne dni nie ma nic lepszego, niż ciepła miska parującego gulaszu, w którym pływają dorodne kawałki delikatnego mięsa. Aby dodać daniu sytości warto zastanowić się nad jakimś dodatkiem, który wypełni żołądek. W poniższym przepisie padło na klasyczne kopytka, które zachwycają smakoszy niezmiennie od lat.
Kopytka są świetnym zamiennikiem dla ziemniaków, kasz czy makaronów. Ich szczególny smak sprawia, że idealnie współgrają z mocno mięsnym gulaszem. Delikatność kopytek jest równoważona intensywnym i delikatnie pikantnym gulaszem. Poniższy przepis wymaga odrobiny pracy i czasu, lecz efekt wysiłku wszystko wynagradza.
Składniki:
pół kilograma ziemniaków
pół szklanki mąki pszennej
1 jajko
pół kilograma mięsa wieprzowego z łopatki lub wołowego
1 cebula
2 papryki
3 ząbki czosnku
kilka łyżek przecieru pomidorowego
3 łyżki śmietany 18%
olej
mąka pszenna do obtoczenia mięsa
undefined
Od czego zacząć przygotowanie gulaszu z kopytkami? Na początek umyj ziemniaki obierz i ugotuj do całkowitej miękkości. Następnie zmiel je drobno, połącz z połową szklanki mąki, jajkiem i szczyptą soli. Zagniataj całość na gładkie i miękkie ciasto. Z powstałego ciasta uformuj kształtny wałek, z którego kolejno powycinaj kilkucentymetrowe prostokąty. Gotowe kopytka gotuj w osolonej wodzie ok. 2 minuty, aż do czasu ich wypłynięcia.
Przejdź do przygotowania gulaszu. Mięso wieprzowe/wołowe osusz i pokrój na kawałki równej wielkości, najlepiej sprawdzą się nie większe niż 3 cm długości. Obtocz kawałki w mące i podsmażaj w garnku na złoty kolor.
Do opieczonego odpowiednio mięsa dodaj posiekaną w kostkę cebulę, zmiażdżony czosnek i podsmażaj wszystko aż do zeszklenia cebuli. Zalej całość wodą tak, by przykryć całe mięso (możesz podmienić na bulion), dodaj przecier pomidorowy i pokrojoną w paseczki paprykę.
Gulasz duś, aż mięso będzie miękkie - w zależności od jego rodzaju - od 1,5h do 4h. Jeśli chcesz wiedzieć, jak ugotować gulasz wieprzowy, by mięso było odpowiednio kruche, koniecznie przeczytaj ten artykuł. Ciekawym rozwiązaniem jest też gulasz w słoiku przyrządzanych według dawnej metody.
Na sam koniec wyłożone na talerzu kopytka podlej tak powstałym sosem z mięsem. Możesz podawać w towarzystwie ogórków kiszonych, które świetnie pasują do smaku.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Wiadomo, jakie produkty spożywcze podrożeją. Zapłacimy krocie
Prościej się nie da. Niezwykle zdrowy smalec z białej fasoli zrobisz w 5 minut
Jak przyrządzić idealną jajecznicę? Sięgnij po aromatyczną przyprawę
źródło: przeslijprzepis.pl