Pomidor z kiełkami
Scena z filmu zamieszczonego na YouTube na kanale Pasjonatka ogrodu

Czy można jeść pomidory z kiełkami w środku?

Pomidory są jednym z najczęściej wykorzystywanych warzyw w kulinariach. Niektórzy smakosze jadają je codziennie. Prowadząca kanału na YouTube przekroiła pomidora i dostrzegła w nim kiełkujące nasiona. Po spróbowaniu podzieliła się swoimi obserwacjami.

Bez wątpienia pomidory, które skrywają w sobie kiełki, nie są zbyt częstym widokiem. Nie oznacza to jednak, że tego typu zjawisko nie może mieć miejsca. Warto wiedzieć, czy pomidory w takim stanie nadają się do jedzenia.

Kiedy przekroiła pomidory, jej oczom ukazały się kiełki

Smakowite pomidory są uwielbiane przez smakoszy. Wśród entuzjastów tego warzywa znalazła się prowadząca kanału na YouTube, który nosi nazwę Pasjonatka ogrodu. Właśnie stamtąd pochodzi zdjęcie wykorzystane powyżej.

Pomidory niejednokrotnie gościły na naszym portalu. Ostatnio wspominaliśmy o tym, jak zasadzić je w doniczce. Tym razem pod lupę weźmiemy kwestię jedzenia uwielbianych warzyw z kiełkami. Test YouTuberki mówi sam za siebie.

Prowadząca kanału Pasjonatka ogrodu podzieliła się z internautami swoimi wrażeniami po zjedzeniu pomidorów z kiełkami w środku. Okazuje się, że są one jak najbardziej jadalne. Niestety, nie smakują one najlepiej.

Szczegóły oferty weekendowej Lidla i BiedronkiSzczegóły oferty weekendowej Lidla i BiedronkiCzytaj dalej

Oczywiście nieprzyjemny smak mógł wynikać z samego pomidora, a nie obecności kiełków. Warto dowiedzieć się nieco więcej o warzywach, w których zaczęły wyrastać zalążki rośliny. Zwłaszcza że niedojrzałe pomidory mogą dostarczyć nam nieprzyjemnych doznań.

Pomidory i kiełki

(Pexels / Tookapic)

Pomidory z kiełkami są nieszkodliwe

Przeważnie pomidory z różnymi niespodziankami w środku są wyrzucane do śmieci. Dzieje się tak, ponieważ kiełki są mylnie brane z robaki, a raczej nikt nie chciałby takiego dodatku w swoim jedzeniu. Rozrastająca się roślina wzbudza obawy z jeszcze jednego powodu.

Niedojrzałe pomidory zawierają glikoalkaloid określany jako L-tomatyna. Doprowadza on do problemów gastrycznych i może negatywnie wpływać na układ nerwowy. Właśnie dlatego niedojrzałe pomidory nie lądują na naszych stołach.

Szkodliwa substancja ma wysokie stężenie w liściach, łodydze i niedojrzałych owocach. Na szczęście kiełki nie stwarzają zagrożenia. Zjedzenie kilku pomidorów z ich zawartością nie powinno nikomu zaszkodzić.

Pomidory z kiełkami możemy zjeść bez obaw. Najpierw jednak zwróćmy uwagę, czy warzywo nie jest uszkodzone i nie znajdują się na nim ślady pleśni. Warto zauważyć, że kiełki pojawiają się w pomidorach, wówczas gdy są przechowywane w cieple.

Ciepłe otoczenie i wilgotne wnętrze pomidorów sprawiają, że ich nasiona zaczynają kiełkować. Takie warunki są również dobre dla pleśni. W związku z tym lepiej uważać. Kiełki możemy również potraktować jako sadzonki pomidorów. Z przepysznych warzyw możemy przygotować sycącą makaronową ucztę.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: YouTube / Pasjonatka ogrodu; Haps

Zapraszamy na nasz Instagram

Następny artykuł