Smakosze.pl
Dieta cholesterolowa - czego nie jeść?

gbh007, Getty Images

Produkty, których lepiej nie jeść przy wysokim cholesterolu

15 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Podwyższony cholesterol jest bardzo popularnym problemem, którego pod żadnym pozorem nie wolno ignorować. Gdy badania krwi pod kątem cholesterolu nie są dobre, należy zmienić dietę, aby móc cieszyć się dobrym zdrowiem oraz kondycją. Poniżej

Cholesterol dzielony jest na dwie frakcje: HDL oraz LDL. HDL stanowi większość cholesterolu w osoczu krwi, a LDL mniejszość. Gdy proporcje są odpowiednio zachowane, znacznie zmniejsza się ryzyko chorób układu krążenia czy mięśnia sercowego.

Choć mówi się, że związek ten jest zły, odpowiada on za szereg ważnych reakcji chemicznych, które zachodzą w organizmie człowieka. Bez niego nie syntezowałyby się kwasy żółciowe, hormony, witamina D czy glikozydy nasercowe. Jeśli jednak równowaga pomiędzy obiema frakcjami cholesterolu odbiega od normy, mogą pojawić się groźne choroby. 

Co jeść przy podwyższonym cholesterolu?

Choć nierzadko problem ten spowodowany jest genami, odpowiednia dieta pozwala zminimalizować ryzyko zachorowania. Dobre żywienie jest szczególnie ważne u starszych ludzi, którzy powinni o wiele większą uwagę przykuwać do swojego stanu zdrowia.

Z tego powodu wszelkie wysoko przetworzone produkty, takie jak chipsy, fast foody, frytki, chrupki czy słodycze powinny stanowić znaczny margines codziennego jadłospisu. Z tego powodu warto spożywać dużą ilość warzyw, owoców oraz chudego białego mięsa, takiego jak kurczak czy indyk. 

Współcześnie eksperci od żywienia człowieka doradzają kupowanie margaryn. Te produkowane są obecnie innymi technologiami niż jeszcze parę lat temu, dlatego zawierają znacznie mniej złego cholesterolu niż masło. Jeśli więc brakuje ci go na chlebie, spróbuj dobrej jakości margaryny. 

Chcesz poznać więcej ciekawych wiadomości ze świata kulinariów? Sprawdź ten artykuł, w którym opisujemy powody, dla którego Polacy ograniczają spożycie mięsa. W tym tekście z kolei pokazujemy najnowsze doniesienia na temat otwarcia sklepów i restauracji w majówkę.

Źródło: VChornyy, Getty Images

Czego unikać w diecie cholesterolowej?

Jednym z głównych źródeł złego cholesterolu jest masło - dlatego warto zamienić go na chudy biały twaróg, który świetnie sprawdza się w formie smarowidła do kanapek. Czerwone mięso, wieprzowina i tłuste ryby również nie są wskazane - zamiast nich można konsumować rośliny strączkowe, które zawierają dużo białka.

Białe pszenne pieczywo również powinno zostać wykluczone i zamienione na chleb pełnoziarnisty. Zawarty w nim błonnik dodatkowo wspomoże organizm, gdyż wykazuje on właściwości oczyszczające z cholesterolu. Majonez uznawany jest przez dietetyków za jeden z najgorszych sosów dla ludzi, którzy cierpią na zbyt wysoki cholesterol. 

Poza jedzeniem należy pamiętać o piciu dużych ilości płynów - 2 litry wody dziennie są optymalną ilością. Do tego koniecznością jest wysiłek fizyczny, który wzmocni ciało, przyspieszy metabolizm i pozwoli zrzucić zbędne kilogramy. 

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: zywienie.medonet.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

Zdrowie

Czego nie należy pić podczas upałów?

Czytaj więcej >

Zdrowie

Za co gwiazdy pokochały sok z selera?

Czytaj więcej >

Zdrowie

Piorunujące zalety napoju z liści laurowych i cynamonu

Czytaj więcej >

Zdrowie

Eksperci przestrzegają przed piciem w upały mocno schłodzonych napojów

Czytaj więcej >

Zdrowie

Dlaczego warto jeść mizerię?

Czytaj więcej >

Zdrowie

Burza po wpisie dotyczącym uwielbianych napojów

Czytaj więcej >