GIS ma ważne ogłoszenie
dulezidar, Getty Images Pro

Ostrzeżenie przed olejem z gorczycy

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie na temat bardzo popularnego produktu, którego spożycie może zagrażać zdrowiu. Chodzi o olej z nasion gorczycy tłoczony na zimno, w którym przekroczono dozwolony poziom kwasu erukowego. Dystrybutor odpowiedzialny za sprzedaż produktu rozpoczął proces wycofywania go z rynku.

Główny Inspektorat Sanitarny zajmuje się przede wszystkim bezpieczeństwem i zdrowiem konsumentów z całego kraju. Nieustannie GIS przeprowadza liczne badania i testy, mające na celu uzyskanie potrzebnych informacji, dzięki którym można ustalić wpływ danego produktu na zdrowie człowieka.

Tym razem klienci sklepów zostali ostrzeżeni przed kupowaniem i, co ważniejsze, konsumowanie popularnego produktu, który wielu Polaków uwielbia. Ogłoszenie dotyczy oleju z nasion gorczycy, który stosowany jest główne w leczeniu i profilaktyce zmian skórnych.

Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega przed niebezpiecznym olejem

Państwowa Inspekcja Sanitarna przeprowadziła badania na oleju z nasion gorczycy, dzięki którym stwierdzono przekroczenie najwyższego dopuszczalnego poziomu kwasu erukowego. Z tego powodu zdecydowano się wycofać produkt z rynku, gdyż stwarza on zagrożenie dla konsumentów.

Olej z nasion gorczycy pomaga pozbyć się trądziku, wyrównuje koloryt skóry, poprawia jej elastyczność, wygładza i niweluje zmarszczki, wzmacnia strukturę włosów oraz paznokci. Świetnie nadaje się chociażby do masażu - delikatne uczucie ciepła i mrowienia sprawia sporą przyjemność.

Jak mrozić chleb?Jak mrozić chleb?Czytaj dalej

Chcesz poznać więcej ciekawych wiadomości ze świata kulinariów? Sprawdź ten artykuł, w którym opisujemy powody, dla którego Polacy ograniczają spożycie mięsa. W tym tekście z kolei pokazujemy najnowsze doniesienia na temat otwarcia sklepów i restauracji w majówkę.

Dokładne informacje na temat wycofanego produktu

  1. Nazwa produktu: Olej z nasion gorczycy, tłoczony na zimno, 100%, 250 ml
  2. Dystrybutor: FSF OLEJ Sp. z o.o., ul. Przemysłowa 15, 40-020 Katowice
  3. Numer wycofanej partii: MUMD28052
  4. Data minimalnej trwałości: 02.10.2021
  5. Kraj pochodzenia: Węgry

Dystrybutor niezwłocznie po uzyskaniu informacji o zanieczyszczeniu powyższej partii, postanowił rozpocząć proces wycofywania produktu ze sprzedaży. Państwowa Inspekcja Sanitarna cały czas nadzoruje działanie podjęte przez firmę, dzięki czemu operacja przeprowadzana jest skutecznie.

Zalecenia dla konsumentów

Jeśli ty lub twoi najbliżsi jesteście w posiadaniu powyższej partii, pod żadnym pozorem nie powinniście stosować oleju zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie. Spożycie tego oleju z nasion gorczycy może mieć bardzo poważne konsekwencje zdrowotne.

Badania wykazują, że kwas erukowy w zbyt dużym stężeniu wywołuje groźne otłuszczenie wątroby oraz mięśnia sercowego, a w przypadku młodych organizmów rozwijających się, przyczynia się do zahamowania wzrostu.

Ostrzeżenie GIS

Źródło: facebook.com/GISgovpl

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: gov.pl;

Zapraszamy na nasz Instagram

Następny artykuł