Smakosze.pl
GIS ma ważne ogłoszenie

dulezidar, Getty Images Pro

Ostrzeżenie przed olejem z gorczycy

15 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie na temat bardzo popularnego produktu, którego spożycie może zagrażać zdrowiu. Chodzi o olej z nasion gorczycy tłoczony na zimno, w którym przekroczono dozwolony poziom kwasu erukowego. Dy

Główny Inspektorat Sanitarny zajmuje się przede wszystkim bezpieczeństwem i zdrowiem konsumentów z całego kraju. Nieustannie GIS przeprowadza liczne badania i testy, mające na celu uzyskanie potrzebnych informacji, dzięki którym można ustalić wpływ danego produktu na zdrowie człowieka. 

Tym razem klienci sklepów zostali ostrzeżeni przed kupowaniem i, co ważniejsze, konsumowanie popularnego produktu, który wielu Polaków uwielbia. Ogłoszenie dotyczy oleju z nasion gorczycy, który stosowany jest główne w leczeniu i profilaktyce zmian skórnych.

Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega przed niebezpiecznym olejem

Państwowa Inspekcja Sanitarna przeprowadziła badania na oleju z nasion gorczycy, dzięki którym stwierdzono przekroczenie najwyższego dopuszczalnego poziomu kwasu erukowego. Z tego powodu zdecydowano się wycofać produkt z rynku, gdyż stwarza on zagrożenie dla konsumentów. 

Olej z nasion gorczycy pomaga pozbyć się trądziku, wyrównuje koloryt skóry, poprawia jej elastyczność, wygładza i niweluje zmarszczki, wzmacnia strukturę włosów oraz paznokci. Świetnie nadaje się chociażby do masażu - delikatne uczucie ciepła i mrowienia sprawia sporą przyjemność. 

Chcesz poznać więcej ciekawych wiadomości ze świata kulinariów? Sprawdź ten artykuł, w którym opisujemy powody, dla którego Polacy ograniczają spożycie mięsa. W tym tekście z kolei pokazujemy najnowsze doniesienia na temat otwarcia sklepów i restauracji w majówkę.

Dokładne informacje na temat wycofanego produktu

  1. Nazwa produktu: Olej z nasion gorczycy, tłoczony na zimno, 100%, 250 ml

  2. Dystrybutor: FSF OLEJ Sp. z o.o., ul. Przemysłowa 15, 40-020 Katowice

  3. Numer wycofanej partii: MUMD28052

  4. Data minimalnej trwałości: 02.10.2021

  5. Kraj pochodzenia: Węgry

Dystrybutor niezwłocznie po uzyskaniu informacji o zanieczyszczeniu powyższej partii, postanowił rozpocząć proces wycofywania produktu ze sprzedaży. Państwowa Inspekcja Sanitarna cały czas nadzoruje działanie podjęte przez firmę, dzięki czemu operacja przeprowadzana jest skutecznie. 

Zalecenia dla konsumentów

Jeśli ty lub twoi najbliżsi jesteście w posiadaniu powyższej partii, pod żadnym pozorem nie powinniście stosować oleju zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie. Spożycie tego oleju z nasion gorczycy może mieć bardzo poważne konsekwencje zdrowotne. 

Badania wykazują, że kwas erukowy w zbyt dużym stężeniu wywołuje groźne otłuszczenie wątroby oraz mięśnia sercowego, a w przypadku młodych organizmów rozwijających się, przyczynia się do zahamowania wzrostu.

Źródło: facebook.com/GISgovpl

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: gov.pl; 

Zapraszamy na nasz Instagram

Adam MoskalAutor

Redaktor serwisu Smakosze. Profesjonalnie kulinariami zajmuję się ponad półtora roku, lecz gotowaniem i pisaniem o jedzeniu interesuję się już od dzieciństwa. W swoich tekstach staram się zawrzeć najważniejsze informacje, które pozwalają ugotować przepyszne potrawy nawet laikom. To w kuchni zdobywam największe doświadczenie, tworząc dania z całego świata — od indyjskiego butter chicken, po polską pieczoną kaczkę z jabłkami. Wolny czas poświęcam na pływanie kajakiem po polskich jeziorach oraz odwiedzanie kolejnych ciekawych restauracji. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Produkty

Szczegóły najnowszej oferty Biedronki

Czytaj więcej >
kawa

Produkty

Kawa staje się coraz droższa, nie każdego będzie na nią stać

Czytaj więcej >

Produkty

Dlaczego warto jeść mandarynki?

Czytaj więcej >
Ogórki kiszone i konserwowe

Produkty

Ogórki kiszone czy konserwowe, które z nich są najzdrowsze?

Czytaj więcej >
ogórki w folii

Produkty

Dlaczego ogórki pakowane są w folię?

Czytaj więcej >
Mięsne podkładki chronią nasze zdrowie

Produkty

Do czego służą podkładki pod mięso?

Czytaj więcej >