Smakosze.pl
Czy powinno się odcedzać makaron na sitku?

Canva Pro

Czy powinno się odcedzać makaron na sitku?

12 Maja 2021

Autor tekstu:

Dominika Mika

Udostępnij:

Większość Polaków używa do odcedzania makaronu sitka. Postępując w ten sposób, tracisz tzw. płynne złoto, czyli wodę, w której gotował się makaron. Choć często traktuje się ją jak odpad, jest kopalnią smaku. Zamiast ją wylewać, możesz ponownie wykorzystać ją do różnych potraw.

Statyczny Włoch zjada aż 26 kilogramów makaronu rocznie, ale Polacy równie chętnie się nim zajadają. Chociaż spożywamy "tylko" ok. 4,4 kilograma tego produktu w ciągu roku, to i tak warto wiedzieć, w jaki najlepiej go przyrządzić, by nie tracić jego cennych właściwości.

Choć wiele osób może w tym momencie zadawać sobie pytanie: jakie cenne składniki może mieć zwykły makaron? – odpowiedź może Cię mocno zaskoczyć.

Czy makaron jest zdrowy?

Makaron jest źródłem wielu witamin, przede wszystkim z grupy B oraz cynku, żelaza, magnezu i miedzy, no i przede wszystkim białka. Warto jednak pamiętać, że makarony białe mają tych wartości znacznie mniej, dlatego zawsze lepiej wybierać produkty pełnoziarniste.

Uwielbiany przez Włochów artykuł spożywczy posiada umiarkowaną kaloryczność. Jego wartość energetyczną zwiększają dodatkowo sosy, z którymi makarony są podawane. Dlatego też zaleca się spożywanie go w umiarkowanych ilościach, gotowanie al dente i polewanie sosami o niskiej zawartości tłuszczu u cukru.

Czy powinno się odcedzać makaron na sitku?

Odpowiedź brzmi - nie, nie powinno się odcedzać makaronu na sitku, ponieważ w ten sposób tracimy niezwykle cenną wodę z gotowania makaronu. Nazywa się ją powszechnie "płynnym złotem", ze względu na swoje cenne właściwości. 

Dlaczego woda, która jest mętna i swoim wyglądem raczej nie zachęca do jej spożywania, nie powinna być wylewana? Dodana do sosu, wprowadza go na inny kulinarny poziom. Wystarczy tylko kilka łyżek tej bogatej w skrobię wody, by stał się on bardziej kremowy i gęsty.

Źródło: Pixabay/kalhh

Kucharze są zdania, że woda po makaronie świetnie sprawdzi się też do przygotowania ciasta do pizzy. Dzięki niej spód będzie bardziej pulchny. Sprawdzi się też jako pielęgnacja dla zmęczonych stóp – zmiękczy bowiem zrogowaciały naskórek. 

Jak nie stracić wody po gotowaniu makaronu?

Jest kilka sposobów na to, by nie stracić cennej wody po gotowaniu makaronu. Pierwszym z nich jest wyjęcie makaronu z wody za pomocą dużej łyżki cedzakowej. Długi makaron typu spaghetti można z kolei wyjąć za pomocą szczypiec.

Ciekawym sposobem jest gotowanie makaronu w specjalnej wkładce, dzięki której po jego wyjęciu, cała woda z gotowania zostaje w garnku. Istnieje też bardziej kontrowersyjny sposób na ugotowanie makaronu, który polega na wrzuceniu go do zimnej wody. Jeśli z kolei chcesz dowiedzieć się, czy lepiej gotować go pod przykryciem czy bez koniecznie zerknij do tego artykułu.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Ofeminin, Poradnik Zdrowie

Zapraszamy na nasz Instagram

Dominika MikaAutor

Redaktorka portalu smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Jak doprawić leczo?

Porady

Jak dobrze doprawić leczo?

Czytaj więcej >

Porady

Dlaczego placki ziemniaczane nie wychodzą?

Czytaj więcej >

Porady

Babcine porady kulinarne sprzed 100 lat

Czytaj więcej >
Krokiety nie pękną

Porady

Co zrobić, żeby krokiety nie pękały?

Czytaj więcej >

Porady

Jak gotować flaczki, by nie wyszły twarde?

Czytaj więcej >
Drewniane łyżki

Porady

Jak dbać o drewniane przyrządy kuchenne?

Czytaj więcej >