Smakosze.pl Produkty Czy wejdzie w życie podatek od mięsa?
tomwieden--26234, pixabay

Czy wejdzie w życie podatek od mięsa?

30 marca 2021
Autor tekstu: Adam Moskal

Produkcja mięsa nie jest neutralna dla środowiska. Wielu ekspertów wskazuje, że hodowla zwierząt odpowiada za ok. 18 procent gazów cieplarnianych, jakie generuje nasza cywilizacja. Najgorsza pod względem ekologicznym, jest produkcja wołowiny.

Mimo wszystko Polacy uwielbiają jeść mięso - duża część Polaków nie wyobraża sobie, że w ciągu dnia nie zjedzą przynajmniej jednego posiłku z mięsem. Czy czeka nas kolejna podwyżka cen, spowodowana wprowadzeniem zupełnie nowego podatku od mięsa?

Mięso zostanie opodatkowane? Według ekspertów, to tylko "kwestia czasu"

Europosłanka Sylwia Spurek jest jedną z polityków, którzy opowiadają się za opodatkowaniem mięsa. Jej decyzja poparta jest tezą, iż mięso wywołuje groźne dla zdrowia czy nawet życia choroby oraz dowodami ekologicznymi - środowisko znacznie cierpi za sprawą ogromnych hodowli zwierząt.

Redakcja portalu bezprawnik.pl wskazuje, że nakładanie podatków ma wartość stymulującą, to znaczy zniechęcają one obywateli przed konsumpcją czy korzystaniem z towarów, które mają na nich negatywny wpływ. Idealnym przykładem jest chociażby akcyza na papierosy czy alkohol.

Ekolodzy zachęcają do wprowadzenia podatku od mięsa

Hodowla zwierząt przeznaczonych na mięso wywołuje znaczne zużycie wody pitnej, której ilości są ograniczone. W wielu krajach, w celu zbudowaniu pastwisk czy pól zaopatrujących zwierzęta hodowlane w paszę, wycina się ogromne połacie lasów, niszcząc środowisko i dom dla milionów dzikich zwierząt.

Źródło: DedMityay, Getty Images

Chcesz poznać więcej ciekawych wiadomości ze świata kulinariów? Sprawdź ten artykuł , w którym zdradzamy jakie warzywa i owoce są najbardziej zanieczyszczone pestycydami. W tym tekście z kolei prezentujemy powody, dla których na wielkanocnym stole nie może zabraknąć rzeżuchy.

Zmiany klimatyczne są niewątpliwym faktem, a ekolodzy próbują, forsując podatek mięsny, sprawić, że ekosystem zdoła przetrwać dewastację i kolejne problemy wywołane przez człowieka. Czy owa danina ma szansę wejść życie w najbliższym czasie?

Taki podatek wymagałby ogromnych zmian gospodarczych

Obecnie Unia Europejska dotuje hodowców mięsa czy mleka, a więc decyzja, po której Bruksela zarazem nakłada podatek na mięso oraz daje pieniądze hodowcom, byłaby zbyt kuriozalna. Nie można jednak wykluczyć odpowiednich zmian w przyszłości.

Warto także pamiętać, że wystarczająco dobre pod względem smaku czy jakości alternatywy dla mięsa, są jeszcze "w powijakach". Z tego powodu można oczekiwać, że powyższy podatek zostanie wprowadzony, lecz najpierw należy stworzyć ku temu odpowiedni grunt u klientów, jak i producentów mięsa i jego zamienników.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: cenyrolnicze.pl; bezprawnik.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Obserwuj nas w
autor
Adam Moskal

Wydawca serwisu Smakosze. Profesjonalnie kulinariami zajmuję się ponad cztery lata, lecz gotowaniem i pisaniem o jedzeniu interesuję się już od dzieciństwa. W swoich tekstach staram się zawrzeć najważniejsze informacje, które pozwalają ugotować przepyszne potrawy nawet laikom. To w kuchni zdobywam największe doświadczenie, tworząc dania z całego świata — od indyjskiego butter chicken, po polską pieczoną kaczkę z jabłkami. Wolny czas poświęcam na pływanie kajakiem po polskich jeziorach oraz odwiedzanie kolejnych ciekawych restauracji.

 

 

 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: jakub.kossakowski@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy