Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Dlaczego bigos wychodzi gorzki? Niestety wszystko przez nagminny błąd
Aleksandra Proch
Aleksandra Proch 10.11.2022 14:14

Dlaczego bigos wychodzi gorzki? Niestety wszystko przez nagminny błąd

bigos
Canva / MagMos

Tradycyjny bigos wymaga poświęcenia mu odpowiedniego czasu oraz uwagi. Niestety zdarza się, że po wielu godzinach gotowania otrzymujemy danie z nieprzyjemnym gorzkim posmakiem. Winna temu wszystkiemu jest nieodpowiednio przygotowana kapusta. Dowiedz się więcej na ten temat.

Bigos, według klasycznego przepisu, przygotowuje się z połączenia kapusty kiszonej oraz słodkiej. Obie postacie warzywa wymagają właściwego potraktowania, aby danie zrobione z ich udziałem miało odpowiedni smak. Poniżej przedstawiamy szczegóły w kwestii przygotowania bigosu.

Jak przygotować kapustę do bigosu?

Właściwe przygotowanie słodkiej kapusty do bigosu ma niebanalne znaczenie. Nie powinno dodawać się surowego warzywa. Po poszatkowaniu kapustę należy posolić i odstawić, aż wypuści soki. W trakcie tego procesu z warzywa ulatniają się olejki eteryczne odpowiedzialne za gorzki smak.

Kapusta kiszona do bigosu także wymaga odpowiedniego potraktowania. Znanym od lat sposobem jest przepłukanie jej na sicie pod bieżącą wodą. Taki zabieg nie tylko pozbawia warzywo goryczki, ale usuwa też nadmiar kwaśnego soku.

Poza samą kapustą, warto w bigosie zwrócić uwagę na jeszcze 2 kwestie. Winowajcą gorzkiego smaku potrawy mogą okazać się też inne składniki. Jednym z nich jest nadmiar ziela angielskiego. Zbyt duża jego ilość skutecznie zepsuje smak bigosu.

Grzyby dodawane do bigosu wymagają starannego namoczenia. W przeciwnym razie spowodują pojawienie się gorzkiej nuty w potrawie. Składnik ten namaczaj przez przynajmniej 6-7 godzin, w międzyczasie wymieniając kilkukrotnie wodę.

Jak uratować gorzki bigos?

Jeśli mimo najszczerszych chęci Twój bigos wyszedł gorzki, jest dla niego ratunek. Na szczęście nie musisz całego garnka spisywać na straty. Poniżej znajdziesz sposoby na uratowanie bigosu.

Gorzki smak najłatwiej zniwelować czymś słodkim. W przypadku bigosu pasujące słodkie dodatki to rodzynki, miód lub suszone śliwki. Wystarczy dodać je do potrawy i starannie wymieszać całość.

Kwaśne nuty także skutecznie zniwelują goryczkę. Starte jabłko lub dodatek wina nie tylko poprawi, ale wręcz wzbogaci smak bigosu. To bardzo prosta i skuteczna metoda.

Jeśli Twój bigos wyszedł gorzki, ale nie chcesz dodatkowo go doprawiać, mamy na to radę. Potrawę spróbuj przemrozić. Proces zamrażania znacząco wpływa na smak jedzenia. Po rozmrożeniu gorzka nuta powinna być dużo słabiej wyczuwalna. Babciny bigos z prawdziwego zdarzenia znajdziesz w tym przepisie. Dla osób zabieganych Karol Okrasa przygotował patent na bigos ekspresowy.

Canva / -lvinst-
Canva / -lvinst-

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy: