Smakosze.pl Porady Eksperci biją na alarm. Tylko taki mak będzie dobry do kutii i makowca, błąd jest kosztowny
canva

Eksperci biją na alarm. Tylko taki mak będzie dobry do kutii i makowca, błąd jest kosztowny

15 grudnia 2023

Jak mówi stara wyliczanka, “siała baba mak, nie wiedziała jak”. A czy dziś wiemy, jak wybrać dobry mak w sklepie? Kiedy zbliżają się święta Bożego Narodzenia, czas sernika i makowca, warto poznać zasady.

Dobry mak na makowiec

Dziś sklepowe półki uginają się od puszek maku – gotowej masy, którą można wykorzystać na makowiec czy kutię. Ale jeśli chcemy osiągnąć naprawdę dobre efekty, warto poświęcić odrobinę trudu i przygotować taką masę samemu. Ułatwią to wskazówki co do tego, jak wybrać dobry mak w sklepie.

Oczywiście namaczanie i mielenie maku to dodatkowy wysiłek, ale zaufaj nam, dla tego efektu warto się poświęcić.

Kupił schabowego w restauracji po Kuchennych Rewolucjach. Tego już nie wytrzymał, musiał iść do kuchni

Jak kupić dobry mak

By wybrać w sklepie produkt odpowiedniej jakości, należy kierować się nosem. Jeśli zapach maku jest mdły, a wręcz można powiedzieć, że mak jest zwietrzały, oznacza to, że jest stary. Tak jak nie pachnie dobrze, tak trudno oczekiwać, że będzie dobrze smakował.

Wąchamy mak także dlatego, że można wyczuć w nim zjełczały zapach. Makowe ziarenka są przecież tłuste, a to jest właśnie proces psucia się tłustych rzeczy. Wystrzegaj się więc także zjełczałego maku. Projekt bez nazwy-23.jpg

Mak – poleca się do makowca

Kiedy już wybraliśmy dobry mak, przygotowanie maku na makowiec jest kolejnym krokiem. Żeby nie być zdaną na puszki z gotową masą, musimy mak dobrze przygotować.

Najpierw namaczamy go w mleku i zostawiamy tak na co najmniej ok. godziny. Po tym czasie mak należy odsączyć. Z sitka mak trafia do maszynki do mielenia – nie musi to być specjalna do maku.

Po zmieleniu mak możemy chcieć dosłodzić (polecamy w tym celu miód!) oraz doprawić odrobiną masła, by nabrał bardziej aksamitnej konsystencji. Nie należy także zapominać o dodatkach, takich jak rodzynki czy inne suszone owoce, orzechy, skórka pomarańczowa czy migdały oraz przyprawy (zwłaszcza cynamon).

Tak przygotowany mak to baza wielu wspaniałych pyszności, a samodzielne przygotowanie go jest dumą każdej gospodyni. Projekt bez nazwy-24.jpg

Pierwszy raz w życiu pieczona pierś z indyka wyszła mi soczysta. To tylko jeden sekret. Na pewno podam ją w Święta
Takie puszyste śniadanie zrobisz raz-dwa. Mali i duzi smakosze sięgną po dokładkę
Tagi: Ciasto
Obserwuj nas w
autor
Redakcja smakosze.pl

Redakcja smakosze.pl każdego dnia serwuje najlepsze przepisy na potrawy rozpływające się w ustach. Codziennie dostarczamy też najpikantniejsze plotki ze świata kulinarnego showbiznesu.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: jakub.kossakowski@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy