Fasolka szparagowa z pomidorkami i fetą
Najprostszy przepis można przyrządzić praktycznie bez żadnych wymagających dodatków. Wystarczy zagotować fasolkę szparagową i podać z masłem oraz bułką tartą. - A ile minut gotuje się fasolkę szparagową? - zapytała dawno temu Helena Łuczywo, szefowa Gazety Wyborczej, Roberta Makłowicza. - Piętnaście do dwudziestu - odpowiedział „Bobek”. I Makłowicz stracił pracę w krakowskim oddziale gazety, bo nie chciał się zgodzić na „5 minut”, bo „może tak jest zdrowo i tak jest modnie, ale tak jest bardzo twardo”. Sama anegdota jest rewelacyjna,a redakcyjny epizod to tylko jej początek. Jeśli jej nie znacie, poznajcie - warto.
Sam Robert Makłowicz zapewne z fasolki szparagowej zrobiłby pewnie węgierską zupę z fasolką szparagową i kiełbasą. Ale od autora „C.k. kuchni” można się tego przecież spodziewać. Sławny krytyk kulinarny i podróżnik znany jest z zamiłowania do węgierskiej kuchni i Węgrów.
My jednak zajmiemy się fasolką szparagową z pomidorkami i fetą. A to połączenie ma raczej bardziej południowy charakter - grecki. Kuchnia ta nazywana jest przez specjalistów kuchnią zdrową i prostą. Duża ilość jarzyn, owoców i ryb, które często goszczą na greckich stołach doskonale to potwierdza. Prosty sposób przyrządzania gwarantuje, że potrawa uda się znakomicie.
Dodatkiem do fasolki szparagowej z pomidorkami i fetą będzie prosty sos do sałatek cytrynowych, który jest pikantny i lekko zagęszczony musztardą. Dzięki czemu lepiej przylega do fasoli.
Samo zrobienie sałatki z zielonej fasoli jest stosunkowo łatwe. Przygotowujemy dressing. Może nieoczywistym sposobem, ale bardzo skutecznym będzie użycie słoika. Naprawdę, to chyba najlepszy sposób, aby naprawdę połączyć cytrynę i olej w celu uzyskania gęstego, błyszczącego dressingu.
Fasolę gotujemy do 15 do 20 minut lub według swojego gustu, w zależności czy lubimy delikatną chrupkość czy miękkość. Następnie mieszamy z dressingiem, pomidorami i cebulą, a na końcu dekorujemy fetą.
I to wszystko. Można podawać jako oddzielne danie, ale lepszym pomysłem będzie jako dodatek do pieczonej piersi z kurczaka, polędwicy wieprzowej z sosem czosnkowym lub rybą smażoną.
Fasolka szparagowa z pomidorkami i fetą
Czas przygotowania: 30 minut, 8 porcji, 100 kcal
Składniki
-
50 dag zielonej fasoli pociętej na kawałki,
-
350 g pomidorków koktajlowych, przekrojonych na pół,
-
1/2 czerwonej cebuli, drobno pokrojonej,
-
120 g fety, pokruszonej,
Dressing
-
2 łyżki soku z cytryny lub octu z białego wina,
-
6 łyżek oliwy extra vergine,
-
1 1/2 łyżeczki musztardy Dijon,
-
1 ząbek czosnku, posiekany,
-
1/2 łyżeczki soli,
-
1/4 łyżeczki czarnego pieprzu.
Wykonanie
Mieszamy składniki dressingu w słoiku i dobrze wstrząsamy. Odstawiamy lub schładzamy przed użyciem do temperatury pokojowej.
Przycinamy twarde końce fasolki i kroimy ją na małe kawałki, w razie potrzeby wcześniej myjemy. Doprowadzamy do wrzenia wodę w średniej wielkości garnku. Dodajemy dużą ilość soli, a następnie dodajemy fasolę i gotujemy „piętnaście do dwudziestu” minut lub do momentu aż będzie miękka.
Podczas gdy fasola gotuje się, kroimy pomidory na pół i rozdrabniamy zieloną cebulę w cienkie ukośne plasterki.
Odcedzamy fasolkę w durszlaku, a następnie osuszamy papierowymi ręcznikami lub czystymi ściereczkami. Można to powtórzyć, żeby sałatka nie była wodnista.
Układamy sałatkę. Mieszamy fasolkę, pomidory i zieloną cebulę w misce, a następnie mieszamy z dressingiem, mieszając, aż warzywa będą dobrze pokryte. Dodajemy pokruszoną fetę i mieszamy, aż się połączą. Podajemy.
Sałatkę można przechowywać w lodówce, ale trzeba pamiętać, że schłodzenie pomidorów odbiera im smak. Jeśli nie planujemy sałatki jako dodatku do mięsa, możemy przygotować fasolkę szparagową z porami i boczkiem.