Smakosze.pl
Sklepy obniżają ceny

Canva / Ridofranz

Gdzie zrobisz najtańsze zakupy?

21 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

Inflacja sprawia, że wiele produktów spożywczych znacząco drożeje. Jednak w licznych sieciach sklepów za zakupy możemy zapłacić niewielkie pieniądze. Dzieje się tak, ponieważ firmy konkurują ze sobą i obniżają ceny. Aktualnie najtaniej wypada hipermarket Auchan.

Zakupy spożywcze są jednym z codziennych zajęć wielu smakoszy. Właśnie podczas wyprawy do sklepów zaopatrujemy się w rozmaite smakołyki. Pomimo znacznej inflacji ceny w niektórych sieciach są niższe niż w zeszłym roku.

Dalsza część tekstu znajduje się poniżej:

Inflacja szaleje, a sklepy obniżają ceny

Nie da się ukryć, że doniesienia o podwyżkach cen żywności nie napawają optymizmem. Jeszcze niedawno wspominaliśmy o tym, że za warzywa i owoce musimy zapłacić niemałe pieniądze. Częściowo jest to spowodowane inflacją, która jest wyższa o niemal 5% w stosunku do poprzedniego roku.

Wysoka inflacja mogłaby sugerować, że w popularnych sklepach czeka na nas nie lada drożyzna. Okazuje się, że rzeczywistość jest zgoła odmienna i sieci obniżają ceny swoich produktów. Taki stan rzeczy wynika z konkurencji.

Bez wątpienia nic tak dobrze nie przyciąga konsumentów do sklepów, jak niskie ceny. Właściciele czołowych sieci zdają sobie z tego sprawę. Badanie przeprowadzone przez ASM Sales Force Agency wykazują, że w ujęciu rocznym aż 9 na 11 sieci w maju miały niższe ceny niż rok temu.

Lidl ponownie zaskakuje klientów

Lidlomix ponownie w ofercie Lidla

CZYTAJ DALEJ

Obniżka cen sprawiła, że w minionym miesiącu za takie same zakupy musimy zapłacić 4,9% mniej niż przed rokiem. Warto zauważyć, że maj w porównaniu do kwietnia jest tańszy o 0,004%. Trzeba przyznać, że jest to spore zaskoczenie.

Gdzie zrobimy najtańsze zakupy?

Najwyższy spadek cen za zakupy odnotowano w sieciach Tesco, Carrefour oraz Intermarché. Jednak nie jest to równoznaczne, z tym że właśnie tam zrobimy najtańsze zakupy. Pod tym względem prym wiedzie hipermarket Auchan.

Auchan już trzeci miesiąc z rzędu zajmuje pierwsze miejsce wśród najtańszych sklepów. Nie można zapomnieć, że w samym roku 2021 hipermarket był pierwszy w zestawieniu cen aż czterokrotnie. Z pewnością warto o tym pamiętać, kiedy będziemy wybierać się na zakupy.

Tańsze zakupy w sklepach

Tańsze zakupy w sklepach

(Canva / Kzenon)

Które produkty podrożały, a które potaniały?

Raport sporządzony przez ASM Sales Force Agency wskazuje, jakie rodzaje produktów odnotowały największy wzrost i spadek cen. Okazuje się, że w stosunku do zeszłego roku najbardziej potaniały chemia domowa i kosmetyki, używki i alkohol, produkty sypkie oraz mrożonki.

Oczywiście nie mogło się obejść bez pewnych podwyżek cen. Największy wzrost odnotowano w przypadku napojów. Jeszcze rok temu tego typu produkty były tańsze o 11%. Niewykluczone, że na taki stan rzeczy wpłynęło wprowadzenie podatku cukrowego. Jakiś czas temu wspominaliśmy także o ewentualnym wprowadzeniu dodatkowej opłaty za produkty mięsne.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Business Insider

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

Porady

Czy powinno się obierać ogórki na mizerię?

Czytaj więcej >
czy można pić jajka

Porady

Czy można pić surowe jajka?

Czytaj więcej >

Porady

Jak drylować wiśnie lub czereśnie bez drylownicy?

Czytaj więcej >
naleśniki ciasto

Porady

Jak zrobić idealne ciasto na naleśniki?

Czytaj więcej >

Porady

Ukryta funkcja kas samoobsługowych

Czytaj więcej >

Porady

Jak wykorzystać liście chrzanu w kuchni?

Czytaj więcej >