Smakosze.pl
Maliny drogie jak nigdy

Canva.com / RossHelen

Wysokie ceny warzyw i owoców. Pesymistyczne przewidywania ekspertów

8 Maja 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

Nie da się ukryć, ze wysokie ceny warzyw i owoców potrafią przyprawić smakoszy o zmartwienia. Tego typu produkty praktycznie od zawsze cieszą się sporą popularnością. Niestety, eksperci spodziewają się najgorszego. Już teraz za kilogram malin można zapłacić ponad 100 złotych. Czy może być jeszcze gorzej?

Wysokie ceny warzyw i owoców potrafią spędzać sen z powiek wielbicielom kulinariów. Wszakże tego typu specjały często goszczą na naszych stołach i nietrudno natknąć się na osoby, które z miłą chęcią by je spałaszowały. Mało kto spodziewałby się, że maliny mogą być tak drogie.

Bardzo wysokie ceny warzyw i owoców zaskakują konsumentów

Bez wątpienia wysokie ceny warzyw i owoców nie należą do czegoś co przyjmowane jest przez nas z entuzjazmem. Niedawno wspominaliśmy o tym, jakie pieniądze przyjdzie nam zapłacić za polskie truskawki. Dziś skupimy się na innych smakołykach.

Smakowite maliny z pewnością należą do grona specjałów, które potrafią przyprawić smakoszy o szybsze bicie serca. Portal Money otrzymał od swojej czytelniczki zdjęcia, które dobitnie pokazały, jak bardzo wysokie są ceny warzyw i owoców. Czegoś takiego nikt by się nie spodziewał.

Pani Katarzyna zapłaciła za 125 g malin aż 14 złotych. Po przeliczeniu daje to około 112 złotych za kilogram owoców. W opakowaniu znajdowały się zaledwie 22 maliny. Trzeba przyznać, że tak wysokie ceny warzy i owoców mogą być zmorą dla smakoszy.

Portal Money postanowił poradzić się eksperta. Jakub Olipra, będący analitykiem Credit Agricole, wyjaśnił, czym spowodowane są wysokie ceny warzyw i owoców. Czy smakosze mają powody do obaw i powinni przygotować się na najgorsze?

(Canva / nd3000)

Dlaczego warzywa i owoce są tak drogie?

Przez cały sezon tak nie będzie, pamiętajmy, że to jeszcze nie jest czas na maliny, te zostały sprowadzone zza granicy. To nie jest tylko problem Polski, że ta wiosna jest chłodna, cała południowa Europa ucierpiała — wyjaśnił Jakub Olipra w programie Money. To się liczy.

Trzeba przyznać, że takie słowa mogą nieco uspokoić zmartwionych wielbicieli kulinariów. Nie oznacza to jednak, że wysokie ceny warzyw i owoców nas ominą. Analityk Credit Agricole nadmienił, że przymrozki doprowadziły do sporych strat.

Okazuje się, że we Francji produkcja wina może być aż o 30% niższa niż rok temu. Winne za ten stan rzeczy, są wspomniane wcześniej przymrozki. Sytuacja prezentuje się podobnie w Portugalii, Hiszpanii i Włoszech.

Wysokie ceny warzyw i owoców wynikają również ze wzrostu kosztów transportu. Jednak podwyżki nie powinny trwać w nieskończoność. Najprawdopodobniej sezon na niektóre smakołyki zacznie się trochę później. Warto zauważyć, że podwyżki cen dotyczą również masła.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Money

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

Plastikowe opakowania

Produkty

Od 1 lipca ze sklepów znikają plastikowe opakowania

Czytaj więcej >
1000-letnie jajo kury

Produkty

Niesamowite, 1000-letnie jajko znalezione w Izraelu

Czytaj więcej >
Zdrowe jedzenie dla dzieci

Produkty

Rząd obniża stawki dla dostawców. Zdrowa żywność w szkołach pod znakiem zapytania

Czytaj więcej >

Produkty

Dlaczego warto skusić się na flądrę bałtycką?

Czytaj więcej >
Kobieta pracująca na zbiorze truskawek

Produkty

Podwyżki płac dla zbierających truskawki

Czytaj więcej >

Produkty

Najniższa cena truskawek w sezonie, tylko jeden warunek

Czytaj więcej >