Smakosze.pl
Jajka nie będą pękać

Anthony SEJOURNE, Getty Images

Jak gotować jajka, aby nie pękały? Wystarczy dodać do wody 1 składnik

3 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Jajka są pysznym i pożywnym składnikiem diety, lecz ich gotowanie może być trudne, z uwagi na delikatną skorupkę. Jeśli chcesz, aby podczas gotowania jajka nie pękały i nie wylewały swojej zawartości do wody, dodaj do wody sok z cytryny. Kwas wzmacnia sko

Jajka jadamy niezwykle często, najczęściej podczas śniadania. Nie ma nic lepszego niż jajko na miękko z aksamitnym wnętrzem czy pożywna kanapka z jajkiem na twardo. Samo gotowanie jajek wydaje się prostą czynnością, lecz nawet podczas niej łatwo o błąd. 

Wiele z was z pewnością spotkało się z pękającą skorupką podczas wkładania jajka do wody. Nawet uprzednie wyjęcie ich z lodówki i doprowadzenie do temperatury pokojowej czasem nic nie daje. Wtedy z pomocą może przyjść sok z cytryny. 

Jajka już nie pękną

Pękanie jajek jest nie tylko mało estetyczne - fragmenty białka odrywają się i zaczynają pływać w wodzie. Z tego powodu marnuje się wiele wartości odżywczych, które normalnie można by ze spokojem zjeść. Dlatego tak ważne są porady jak gotować jajka, aby nie pękały. 

Sok z cytryny jest kwasem, a środowisko kwaśne wzmacnia skorupki jajka i sprawia, że staje się znacznie elastyczniejsza. Dzięki temu nawet duże ciśnienie wewnątrz jajka, wywołane wysoką temperaturą, nie zniszczy skorupki od środka. Tak ugotowane jajko nie ma żadnego posmaku cytryny, więc metoda ta jest wręcz idealna. 

Zamiast soku z cytryny można wykorzystać także ocet. Warto nie zapomnieć również o posoleniu wody, w której będą gotować się jaja. Sól przyspieszy ścinanie się białka i uchroni je przed wylaniem się z ewentualnego pęknięcia. Przyprawa ta nada jajkom także doskonałego smaku. 

Jak sprawdzić, czy jajko jest świeże?

Przede wszystkim, nadające się do jedzenia jajko nie powinno wydawać żadnych dźwięków. Jeśli słyszysz chlupotanie podczas trzęsienia jajkiem, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że skorupka straciła swoją szczelność. Z tego powodu do środka dostało się powietrze, a część zawartości mogła nawet wypłynąć.

Poszukujesz więcej ciekawych przepisów na jajka? Zajrzyj do tego artykułu, z którego możesz dowiedzieć się jak przyrządzić doskonałego tatara z jajkiem. W tym tekście wyjawiamy tajniki najlepszej pasty jajecznej.

Aby przekonać się o świeżości za pomocą białka, należy rozbić jajko i wylać je na głęboki i duży talerz. Jeśli białko jest mętne, rozlewa się (zamiast być zwarte) i czujemy nieprzyjemny zapach, to absolutnie nie nadaje się do spożycia. Bakterię rozpoczęły procesy gnilne i spożycie go grozi zatruciem.

Dobrym pomysłem jest włożenie jajka do szklanki z wodą. Jeśli opada na dno - jest w 100% świeże i zdatne do jedzenia. Jeśli zaś wypływa na powierzchnie i unosi się na niej, niestety, jajko zepsuło się

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: gotowanie.onet.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

Porady

Ukryta funkcja kas samoobsługowych

Czytaj więcej >

Porady

Jak wykorzystać liście chrzanu w kuchni?

Czytaj więcej >
Szypułki truskawek mają pewne sekrety

Porady

Czy szypułki z truskawek są jadalne?

Czytaj więcej >
Grzyby o odpychającej goryczy

Porady

Goryczak żółciowy - grzyb, którego lepiej omijać

Czytaj więcej >
Pokrzywy

Porady

Prosty sposób na odżywczy nawóz z pokrzywy

Czytaj więcej >
Puszka w misce z lodem

Porady

Genialny trick na schłodzenie każdego napoju w dwie minuty

Czytaj więcej >