Smakosze.pl
zamrożone mięso

canva/Qwart

Jak błyskawicznie i bezpiecznie rozmrozić mięso?

8 Września 2021

Autor tekstu:

Renata Materlińska

Udostępnij:

Chcesz szybko przygotować obiad, a mięso jeszcze w zamrażarce? Poznaj najlepsze sposoby na rozmrażanie mięsa. Stosując je rozmrozisz polędwiczkę czy udka szybko, bezpiecznie i bez strat dla smaku.

Jeśli już wieczorem masz zaplanowane co przyrządzisz na jutrzejszy obiad wystarczy, że kawałek zamrożonego mięsa umieścisz na talerzu i wstawisz na dolną półkę lodówki. Do rana, a tym bardziej do południa mięso spokojnie rozmarznie.

Gorzej, jeśli na rozmrożenie mięsa masz nie więcej niż godzinę albo kilka minut. Tu z pomocą przychodzą dwa niezawodne i sprawdzone sposoby. Stosując je rozmrozisz mięso szybko, nie narażając siebie i najbliższych na ewentualne zatrucie pokarmowe.

Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

Jak błyskawicznie i bezpiecznie rozmrozić mięso?

W większości domów z pewnością znajduje się kuchenka mikrofalowa. Pamiętaj, że możesz ją wykorzystać nie tylko do podgrzewania potraw, ale też do rozmrażania żywności. Zwłaszcza jeśli kuchenka ma funkcję rozmrażania (defrost).

Wtedy z zamrożonego kawałka mięsa usuń folię i styropianową tackę i umieść mięso na talerzu. Nastaw kuchenkę na funkcję rozmrażania i czekaj, aż zakończy się ten proces. Aby rozmrażanie przebiegało równomiernie mniej więcej w połowie obróć mięso.

Jeśli nie masz programatora dopasowującego czas rozmrażania do wielkości kawałka mięsa rozmrażaj je etapowo, tzn. nastawiając kuchenkę kilka razy np. na 2-minutowe rozmrażanie. Oczywiście im większy kawałek zamrożonego mięsa, tym więcej czasu potrzeba by go rozmrozić.

Mniejsze, cieńsze kawałki możesz pozostawić w mikrofali nie do końca rozmrożone. Po kilkunastu minutach mięso będzie już miękkie, a ty unikniesz jego ewentualnego przegrzania.

pasta rybna

Nietypowa pasta na kanapki z makreli i składnika - niespodzianki

CZYTAJ DALEJ

Niezawodna woda

Innym, dobrym, lecz może nieco wolniejszym sposobem rozmrażania mięsa jest miska z wodą. Ale uwaga — przed włożeniem mięsa do wody szczelnie zapakuj je w foliowy woreczek (przeznaczony do kontaktu z żywnością). Folia zapobiegnie bezpośredniemu kontaktowi wody z mięsem, co uchroni przed wymywaniem z mięsa wartościowych składników.

I jeszcze jedna ważna sprawa — nigdy nie używaj gorącej wody. Woda może być co najwyżej letnia, a najlepiej zimna. Nawet w zimnej wodzie mięso dość szybko będzie się rozmrażało na skutek dużej różnicy temperatury. Nie nastąpi natomiast przegrzanie mięsa, a co ważniejsze na powierzchni mięsa nie rozwinie się szkodliwa mikroflora.

rozmrażanie mięsa

rozmrażanie mięsa

Źródło zdjęcia: canva/MurzikNata

Jak dobrze znasz potrawy z czasów PRL-u? Nie bądź zbyt pewny siebie, tylko geniusz zgadnie wszystkie odpowiedzi

Pytanie 1 z 10

Z czego najczęściej jadano kotlety w czasach PRL-u?

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: fajnyogrod, poradyinteria

Zapraszamy na nasz Instagram

Renata MaterlińskaAutor

Redaktorka serwisu Smakosze. Lubię gotować, odkrywać nowe smaki i potrawy. Dlatego po każdej podróży wprowadzam do domowego menu danie, które mi posmakowało. Z wykształcenia jestem technologiem żywności, studiowałam też dietetykę. Przez wie

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Kopytka

Porady

Co zrobić, by kopytka nie wyszły twarde?

Czytaj więcej >

Porady

Ciasto na pizzę, które zawsze wychodzi

Czytaj więcej >

Porady

Jak ugotować ziemniaki w 5 minut?

Czytaj więcej >

Porady

Jak obrać czosnek bez wysiłku?

Czytaj więcej >
Jak doprawić leczo?

Porady

Jak dobrze doprawić leczo?

Czytaj więcej >

Porady

Dlaczego placki ziemniaczane nie wychodzą?

Czytaj więcej >